edycja 2020

SPOIWA KULTURY

22–26.09.2020
30.09–4.10.2020


 

Festiwal zawsze był dla nas świadectwem czasu, w jakim się znajdujemy. Próbą rozpoznania, w jaki sposób postrzegamy, rozpoznajemy, słyszymy rzeczywistość. Był naszym dialogiem zarówno z przestrzenią miasta, jak i nieoczywistością współczesnego świata. Był też powoływanym za każdym razem wspólnotowym świętem, spotykaniem kultur, oswajaniem inności. Zawsze starał się zapraszać do bycia blisko.

W czasie obecnym – w którym wszyscy poddani jesteśmy niezwykle przewrotnemu (zbiorowemu, choć przeżywanemu w wymuszonej izolacji) doświadczeniu – nie sposób nie odnieść się do sytuacji, która każe na nowo definiować poczucie wspólnoty, komunikacji i dbałości o drugiego człowieka. Nie sposób nie zadać sobie pytań, które warunkują zmianę myślenia także o formule wydarzenia.

Chcemy więc w tej, po raz pierwszy jesiennej, już niewakacyjnej edycji Spoiw Kultury, zaproponować naszym widzom czas rozproszenia, niespieszności. Czas spotykania, lecz z zachowaniem fizycznego dystansu – będący jednocześnie próbą określenia, czym ten dystans jest, jakie są jego konsekwencje, jak na nowo ustawia on relacje społeczne, jak opisuje naszą kruchość i samotność.

Program podzielimy na dwa bloki realizowane w dwóch kolejnych tygodniach: pierwszy będzie rozmową z przeszłością i historią, drugi – próbą diagnozy skrawków teraźniejszości. Na jeden dzień przypadać będzie jedno wydarzenie (eksplorujące różne nieoczywiste przestrzenie miasta), które stanie się tematem/powodem bezpośredniego lub pośredniego – budowanego na świadomym dystansie – spotkania twórcy z widzem.

Nasze zaproszenie do zbudowania artystycznych wypowiedzi w kontekście czasu i miejsca przyjęli między innymi: Paweł Szamburski, Weronika Fibich i Natalia Szostak, Patrycja Dołowy i Michelle Levy wraz z Kathleen Amshoff, Ludomir Franczak, Robert Mleczko i Adam Majiczek, Łona i Webber, grupa t.kanka, Instytut Sztuk Performatywnych (Weronika Szczawińska), Kolektyw LIGNA, korsykański zespół Tempvs Fvgit.

Zachęcamy do obserwowania strony www.spoiwakultury.eu, a także profilu „Spoiwa Festiwal” na portalu Facebook.


W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce musimy bardzo ograniczyć obecność bezpośrednich uczestników poszczególnych wydarzeń. Bezpłatne wejściówki rezerwować można tylko drogą mailową: info@kana.art.pl – jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki na wybrane wydarzenie (w treści maila prosimy podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz dookreślić punkt programu). O dalszych procedurach będziemy komunikować się z Widzami indywidualnie drogą mailową lub telefoniczną.

Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że część wydarzeń będziemy mogli po raz pierwszy przeprowadzić w Internecie w formule live streaming, co oznacza, że będziemy mogli spotkać się z Widzami na całym świecie! Pamiętamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nowe jakości niech staną się naszym wspólnym, nowym doświadczeniem poszukiwania Spotkania i bycia razem.PROGRAM

SET PIERWSZY:
22 września, od godziny 12.00, Wprawka”, Szostak/Fibich, Dzielnica Niebuszewo, instalacja
23 września, godzina 19.00, „unus ex uno”, Paweł Szamburski, performans muzyczny, ul. Niemcewicza 1/1, obowiązują wejściówki, transmisja online
24 września, godzina 20.00, „Paulina”, spektakl-performans, Patrycja Dołowy i Michelle Levy, reżyseria: Kathleen Amshoff, Teatr Kana, obowiązują wejściówki, transmisja online
25 września, godzina 20.00, „Śpiewnik domowy kameralnie”, Łona i Webber, ul. Słowackiego 14, obowiązują wejściówki
26 września, od godziny 18.00, Tempvs Fvgit – korsykańskie pieśni polifoniczne, performans muzyczny, wieża katedry św. Jakuba w Szczecinie, obowiązują wejściówki


SET DRUGI:
30 września, godzina 19.00, „Femino 2.0”grupa t.kanka, spektakl, pokaz przedpremierowy, Teatr Kana, obowiązują wejściówki, transmisja online
1 października, godzina 15.30 i 17.00, „Atlas dźwięków/Puszcza”Ludomir Franczak, spektakl dźwiękowy, Puszcza Bukowa, obowiązują wejściówki
2 października:


3 października:


4 października: 

 

 

KOLEJNA WYJĄTKOWA IDENTYFIKACJA FESTIWALU NA WYJĄTKOWĄ EDYCJĘ

W tym roku obiekt, który stał się wizytówką jesiennej edycji Festiwalu SPOIWA KULTURY, zawdzięczamy – zupełnie jak rok temu – naszemu, znanemu chyba wszystkim szczecinianom, przyjacielowi: Piotrowi Paukowi, Lumpowi. To epidemiczne „S”, z jakimś nadgryzieniem, może doświadczone chorobą, epidemicznym znakiem, ale jednocześnie też z wyraźnym konturem, które przetrwało i trwa niezmienione, choć zmienione. Trzyma je w dłoniach Człowiek (Lump!), z gestem bezinteresownego podarunku i jakiejś bijącej szczerości, chociaż nie widać twarzy. I ta nieznośna lekkość litery, niespodziewana przecież przy tych gabarytach. Słyszeliśmy już wiele interpretacji i to nas bardzo cieszy.

obiekt: Fruit of The Lump
zdjęcia wykonał: Filip Kacalski

 


Projekt „Spoiwa Kultury 2020” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec.

Projekt „Rozproszenie” dofinansowany został ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przy wsparciu Goethe-Institut.