wydarzenia

wydarzenia

PROGRAM MIĘDZYNARODOWY


OMNIVOLANT
“MINIMAL CIRCUS”

Omnivolant to berlińska grupa cyrkowa realizująca zarówno akrobatyczne widowiska jak i kameralne spektakle teatralne wykorzystujące elementy nowego cyrku jako środek wyrazu artystycznego. W Szczecinie zaprezentują swój słynny "Mimal Circus". Jak mały może być cyrk? Co jest najważniejsze? Jedna osoba, jedna publiczność, jedna walizka… Artysta i walizka muszą wystarczyć, żeby stworzyć atmosferę cyrkowego namiotu, wzbudzić radosny blask w oczach dzieci, zachwycić widzów kunsztem i precyzją, wyczarować świat pełen poezji i magii.

 

THE BALLTAZAR
„ORKEST BAZAR”

Beligijska grupa założona w 2003 roku. Tworzą ją: Hans Vanwynsberghe, żongler i akrobata, Jef Scheepers, multiinstrumentalista, kompozytor teatralny, jazzowy i symfoniczny oraz Thomas Decaesteck, akrobata i muzyk. W spektaklu „Orkest Bazar” nawiązują w nieoczywisty sposób do tradycji wędrownego teatru, tworząc spektakularne widowisko pełne akrobatyki, żonglerki, magii i muzyki (kontrabas, fortepian, klarnet, saksofon, trąbka, flet, ukulele i perkusja), w którym najważniejsza jest interakcja – zaproszenie widzów do wspólnej zabawy.

 

MATTHIAS ROMIR
„ŻYCIE TO KRÓTKIE HISTORIE”

Matthias Romir ukończył szkoły cyrkowe Würzburgu i Budapeszcie. Współpracował m.in. z Tiger Lillies'Freakshow, a obecnie pracuje z Circus Quantenschaum. Znany jest ze swojego muzycznego, narracyjnego stylu żonglowania, tworzenia pokazów na pograniczu klaunady, teatru przedmiotu i sztuki video, a także ze szczególnego „czarnego” humoru. Jego spektakl: „Życie to krótkie historie” to zbiór wizualnych anegdot o „bardzo normalnym szaleństwie” codziennego życia. Jego historie są czasem konkretne, czasem abstrakcyjne, czasem głośne, czasem ciche, czasem śmieszne, a czasem smutne. Bez użycia słów artysta rozprawia się z lękami i nadziejami człowieka, który próbuje wyzwolić się z ograniczeń, a jednocześnie poszukuje wsparcia i bezpieczeństwa.

 

CIA EL CRUCE 
„PUNTO Y COMA” 

Hiszpańska grupa El Cruce powstała w wyniku spotkania Nicoletty Battaglii i Rubéna Río, którzy byli członkami stowarzyszenia artystycznego La Hoja. Stworzyli razem ponad dziesięć programów eksplorujących różne formaty i gatunki. Gra zespołu oparta jest na obrazowych działaniach i rozwija swoistą poetycką aurę, wypełnioną sugestiami i symboliką, rozgrywając subtelnie napięcia pomiędzy kruchością i tajemnicą lęków, pragnień i związków, przedstawiając osobistą interpretację traktowanej z powagą komedii absurdu. „Punto y Coma” czerpiąc inspirację z ekspresjonizmu, zgłębia koncepcje „kultury” i „wiedzy”, poszukując jednocześnie poetyckich i ekspresyjnych możliwości współczesnego cyrku i teatru fizycznego. El Cruce rozwija oryginalny język służący przekazywaniu pomysłów i emocji w zabawny, ryzykowny i przerażająco absurdalny sposób, dzieląc się wyjątkowym doświadczeniem na żywo z publicznością. 

 

 

SPEKTAKLE TEATRALNE:

TEATR GŁOWA MAŁA
„SZCZĘŚCIE TO PESTKA”

Teatr Głowa mała działa od 2017 roku. Pokazuje przedstawienia i prowadzi warsztaty dla najmłodszych widzów. Tworzą go Magdalena Gardas-Wasilewska, pedagożka teatru, animatorka kultury oraz Karolina Sabat, pedagożka teatru, animatorka kultury, aktorka Teatru Kana. Ich najnowszy spektakl „Szczęście to pestka” będzie opowieścią zbudowaną wokół tematu szczęścia. Czasami wydaje nam się, że to musi być coś wielkiego. Jakieś och! i ach! Wielka podróż, wymarzony dom, spektakularny sukces. A ono jest przy nas - każdego dnia. W uśmiechach bliskich nam osób, w ciepłej kawie wypitej w spokoju, w zabawie czy ulubionej książce. Szczęście jest jak pestka, która - gdy odpowiednio o nią dbamy - zmienia się w silną i piękną roślinę. Po spektaklu zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy ruchowej.

 

TEATR UKŁAD FORMALNY
"W STRONĘ SŁOŃCA"

Układ Formalny to teatr stworzony przez studentów i absolwentów PWST we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

Dawno, dawno temu… a właściwie dziś wraz ze wschodem Słońca, na świat przyszła muszka Jętka. Maleńki rozmiar nie przeszkadza jej wcale w snuciu wielkich planów. Marzy o tym, by każdego dnia kąpać się kroplach rosy na innej łące, chce bzyczeć najgłośniej na świecie, wygrać zawody w lataniu na czas i zwiedzić każde mieszkanie w mieście. Jest tylko jeden problem... Nasza bohaterka nie wie jeszcze, że wszystkie muszki z jej rodziny żyją jeden dzień. Na realizację swych planów ma czas tylko do zachodu słońca. Historia Jętki pokazuje, że nawet przez jeden dzień z pomocą przyjaciół i bliskich osób – wszystko jest możliwe. Spektakl w przystępny, zabawny i nieoczywisty sposób oswaja dzieci z tematem odchodzenia i utraty. "Krąg życia dotyczy nas wszystkich, być może poprzez historię odważnej Jętki, łatwiej będzie odpowiedzieć na trudne pytania zadawane przez dzieci".

 

KATARZYNA JACKOWSKA ENEMUO, ALEKSANDRA RÓZGA, MARTA MAŚLANKA
„TKACZKA CHMUR”

Katarzyna Jackowska Enemuo jest autorką książek („Tkaczka chmur”, “Między Światem a Zaświatem”, „Między ziemią a niebem”), a także muzykantką, opowiadaczką historii, matką-nomadką i antropolożką kultury. Jej wielokrotnie nagradzana baśń “Tkaczka Chmur” została napisana na motywach autorskiego spektaklu stworzonego wspólnie z Aleksandrą Rózgą i Mateuszem Szemrajem.

Jest to baśniowa opowieść o trzech Zorzach, które ze słonecznego światła przędą nici ludzkiego losu. I o niesamowitych przygodach dwójki rodzeństwa. O marzeniach, bliskości, zaufaniu i o tym, że każdy z nas ma swoje własne sposoby na trudne sytuacje i wyzwania, z którymi się mierzy. Barwny spektakl w formule widowiska narracyjnego z żywą muzyką, w którym publiczność aktywnie towarzyszy bohaterom w ich podróży – i podróżuje wraz nimi.

 

EMILIA RAITER, ŁUKASZ SZYPKOWSKI
“WYPRAWA W MORDĘGI”
„ZAGUBIONA DROGA”

Emilia Raiter jest harfistką, opowiadaczką, nauczycielką, twórczynią spektakli narracyjno-muzycznych, Łukasz Szypkowski zaś opowiadaczem, hellenistą i pieśniarzem. Wspólnie zaprezentują dwa programy, dla młodszych (6+) i dla starszych (12+) dzieci.

„Wyprawa w Mordęgi” to spektakl oparty na książce Michała Lipszyca oraz poezji Zofii Beszczyńskiej. W pewnej krainie żyją sobie stworzenia zwane Jeżopiskami.  Przysmakiem ich są mordaczki z masłem (zbieranym z Masłownika). I tak sobie żyją w ukryciu. Jednak okazuje się, że trzech z nich: Co, Jak i Gdzie jest nadzwyczaj ciekawskich. Pewnego razu zaczynają się zastanawiać, skąd biorą się słowa. Jednak nikt nie potrafi im odpowiedzieć. Wyruszają więc w nieznane, by odkryć tę tajemnicę.

 „Zagubiona Droga” oparta jest na to niedokończonym opowiadaniu J. R. R. Tolkiena. Alboin jest chłopcem niezwykłym jak jego imię. Leży całymi dniami na brzegu zachodniego morza i czegoś wypatruje za najdalszym widnokręgiem. Dorastanie biegnie mu w rytmie uczenia się języków, greki, łaciny walijskiego, staroislandzkiego, staroangielskiego i wielu innych. Zostaje profesorem. Jednak najbardziej niezwykłe są jego sny: o zatopionym lądzie – Atalante, Numenorze. W tych snach słyszy języki dawno zapomniane, które od wieków nie były słyszane, języki starsze niż świat. 

 

 

SPEKTAKLE ULICZNE:

KACPER DANGER
“GŁUPIEC”

Kacper Danger zajmuje się sztuką cyrkową od 13 roku życia. Produkuje własne spektakle, tworząc układy, wymyślając i budując rekwizyty, projektując kostiumy. Ma za sobą ponad 2000 występów. Jego „Głupiec” to prawdziwa uczta komediowa, łącząca mistrzowską żonglerkę, akrobatykę oraz zaskakujące gagi – wszystko to zapewni widzom niezapomnianą rozrywkę.

 

MARCIN "EX" STYCZYŃSKI
„FIRE BREATHING SHOW

Marcin "Ex" Styczyński specjalizuje się w fire show. Jest jednym z niewielu artystów wykorzystujących zianie ogniem podczas spektakli ulicznych i posiada rzadką umiejętność wydmuchiwania płomieni w sposób ciągły. Ma ponad 12 lat doświadczenia w roli artysty cyrkowego, wystawia swoje przedstawienie ponad 200 razy w roku, występował w 25 krajach. Podczas pokazu zobaczyć będzie można stworzonego przez niego odważnego bohatera w pomarańczowym stroju, który żongluje, kręci podpalonymi linami, połyka płonące pochodnie, uczy nadmuchiwania balonów, a przede wszystkim pluje ogniem!

 

FUNDACJA SZTUKMISTRZE
„SZAFA SHOW”

Fundacja Sztukmistrze została powołana by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Swoją misję realizuje m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali. „Szafa Show” to zakręcone, szalone, uliczne widowisko. Przedstawienie pełne jest gagów oraz interakcji z publicznością, przekraczając granice między teatrem ognia, kabaretem a teatrem ulicznym. Ninja, Panda i Dyrektor Santiago od lat podróżują ze swoim cyrkiem ognia (prawdopodobnie jedynym na świecie) po kraju i nie tylko, bo widowisko było wystawiane chociażby podczas EXPO 2015 w Mediolanie (a dyrektor Santiago mówi po włosku ŚWIETNIE, choć mało bo ok. 6 słów). W tym roku zespół odbywa swoje jubileuszowe, bo 10 tournée. Wciąż próbują dokonać legendarnego El Jumpo De la Fuego de la Muerte, czyli skoku przez płonącą obręcz, co na pewno kiedyś się uda. Wciąż też próbują uchronić żelki przed pożarciem przez Pandę, co prawdopodobnie nie uda się nigdy…

 

TEATR CZERWONA WALIZKA
„TU I TERAZ”

Czerowna Walizka jest organizacją działającą na styku dziedzin teatru, animacji społecznej i arteterapii. Ogromna część działalności Czerwonej Walizki to produkcja spektakli teatralnych – głównie w nurcie teatru dla dzieci, teatru ulicznego, ale też sięgającego do środków teatru alternatywnego. Spektakl „Tu i Teraz” opowiada historię klauna Rufiego Rafiego, zapraszającego młodych widzów do wspólnej zabawy.

 

ALE CIRCUS DANCE COMPANY
"MECHANICY"

Ale Circus Dance Company to profesjonalna grupa działająca na pograniczu teatru, tańca i cyrku. W widowisku „Mechanicy” pozwala widzom przekonać się, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami warsztatu samochodowego. Proza życia: zapala się tajemnicza kontrolka, silnik zaczyna się krztusić, maszyna staje w miejscu. Pozostaje oddać samochód do naprawy i liczyć na łagodny wyrok zapisany na rachunku przy odbiorze… „Mechanicy” są projektem, który powstał w jednym celu: aby dostarczyć rozrywki i uśmiechu każdemu z widzów, niezależnie od wieku. Zabawna fabuła budowana jest na działaniach rytmicznych, akrobacjach z użyciem dźwigu i samochodu, niekonwencjonalnej pirotechnice i żonglerce, a także interaktywnej zabawie z publicznością, która przekona się, że że "check engine" może być wstępem do wspaniałej przygody.

 

 

INSTALACJE INTERAKTYWNE

LOVELASY
„NOCNA WYPRAWA NA SOWY”
„SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZAKÓW NOCNYCH”.

Autorką obu wypraw/istalacji jest Marta Król, wieloletnia nauczycielka przedszkola, edukatorka i animatorka przyrody, autorka innowacyjnych projektów edukacyjnych opartych na Edukacji Leśnej: „Czas na las” i „Lasy zamiast klasy”, twórczyni firmy LoveLASy, której misją jest przybliżanie natury małym i dużym.

Nocna wyprawa na sowy to niezwykła przygoda, która zabierze Was w serce nocnego lasu wprost na spotkanie z tymi tajemniczymi ptakami. Wyruszymy uzbrojeni w latarki i gotowi na odkrywanie nieznanego (urozmaiconego ukrytymi w lesie artystycznymi instalacjami) świata. Podczas tej nietypowej wyprawy postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak: Czy sowa mówi Hu Hu? Dlaczego nie odlatuje do ciepłych krajów? Co to znaczy, że ma kryptyczne upierzenie? Oraz: dlaczego jest tak skutecznym myśliwym? Przez całą drogę towarzyszyć Wam będzie przewodniczka, dzieląc się ciekawostkami na temat tych niezwykłych ptaków oraz prowadząc interaktywną grę terenowo-perfomatywną. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo dzieci podczas wyprawy jest priorytetem, dlatego prosimy o zabranie latarek, ciepłego ubrania oraz herbatki w termosie, abyście mogli komfortowo cieszyć się nocną przygodą. Wyprawa dedykowana jest dzieciom w wieku 5-11 lat wraz z opiekunem.

Sekretne życie zwierzaków nocnych, to doskonała okazja do odkrycia tajemnic i zbudowania pozytywnych relacji z przyrodą. Dlaczego bóbr ma pomarańczowe zęby? Kiedy nietoperz nie zwisa głową w dół? Ile centymetrów ma żabi skrzek? I dokąd tupta nocą jeż? To tylko kilka z zagadek, na które poszukamy odpowiedzi podczas naszej nocnej wędrówki przez zaczarowany las. Ta wyjątkowa wyprawa przygotowana jest w formie interaktywnej gry terenowej połączonej z artystycznymi instalacjami – dołączenie do niej to jednoczesna  zgoda na doświadczenie magii nocy oraz odkrywanie tajemnic natury przez małych i dużych. Nie zapomnijcie wyposażyć się w latarki, ciepłe ubranie i herbatkę w termosie, aby zapewnić sobie komfort podczas tej przygody. Wyprawa dedykowana jest dzieciom w wieku 5-11 lat wraz z opiekunem.

 

MUSICON
“PRZYGODA Z MUSICONEM”

MUSICON jest niezwykłym instrumentem-wynalazkiem. Jedynym w swoim rodzaju, bo grającym i przeznaczonym dla dzieci. Można go nazwać nietypowym instrumentem albo wspaniałą maszyną muzyczną, która pozwala na spontaniczną zabawę dźwiękiem, tworzenie i wykonywanie własnych utworów muzycznych. Twórcą MUSICONU jest Kamil Laszuk, projektant i muzyk. Wraz z siostrą Idą Laszuk stworzył projekt instrumentu i doprowadził do jego realizacji. MUSICON był wielokrotnie nagradzany na konkursach projektowych m.in. w Singapurze, Nowym Jorku i Kopenhadze. Łączy w sobie 5 znanych metod edukacji muzycznej – można w nim znaleźć elementy metody Suzuki, Kodaly’a, Gordona, Orffa i Dalcroze’a. Twórcy zapraszają dzieci na 45 minut zabawy w dwóch grupach wiekowych: 3-5 r.ż. oraz 6-10 r.ż.

 

 

KONCERTY:

MARIA DĄBROWSKA, OLEK RÓŻANEK & ĄSAMBL BURAKURA
“WIELKI POWRÓT PIPPI PIRATKI”

Spektakularna, niepowstrzymana, przebojowa, demoniczna, nieustraszona, empatycznie roszczeniowa, performatywnie zachwycająca, bezapelacyjnie anarchistyczna i bezgranicznie dynamiczna Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump powraca na szczecińską sceną muzyczną! I chociaż upłynęło 79 lat od jej urodzin, a od premiery jej spektaklu w Pleciudze lat 16, to żaden artretyzm nie powstrzyma tej wielkiej eksplozji energii, wokalnej wirtuozerii i punkowo-rockowej mieszaniny dźwięków od zawładnięcia widownią podczas tego wyjątkowego koncertu. Marii Dąbrowskiej w roli Pippi towarzyszyć będzie tradycyjny ąsambl piracki, z udziałem kamratów z brygandyny „Burakura”, tudzież takich podejrzanych typów z Mórz Południowych jak Olek Różanek. W historycznym repertuarze: szansony Konrada Dworakowskiego i Piotra Klimka ze spektaklu „Pippi Piratka” oraz z programu „Piosenki do Grania na Nosie”. Będzie niepedagogicznie, rewolucyjnie, entuzjastycznie i antyhigienicznie. Ściągnijcie portki, gdy strach trzęsie portkami i chyżo przybywajcie!

 

TĘGIE CHŁOPY 
"RAKIETA"

Kapela Tęgie Chłopy repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”. Wydali dotychczas trzy płyty: Dansing (2015), Wesele! (2017,) i Rakieta! (2021). – płyta z piosenkami "nie tylko dla dzieci", która zwyciężyła w fonograficznym konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2021. „Rakieta”, z aktualnymi tekstami Marcina Żytomirskiego, skrzypka zespołu - jak świetna bajka Pixara porywa odbiorców w każdym wieku. Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iphone'a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. Piosenki stworzone dla międzygwiezdnych podróży, bogate w makroelementy śmiechu i — równie potrzebne dla zdrowia — mikroelementy smutku, opowiadają o przygodach roślin, zwierząt i muzykantów planety Ziemia.

 

EASTSIDE-MUSIC

EastSide-Music to 11-osobowa młodzieżowa grupa z Pasewalku niedaleko polsko-niemieckiej granicy w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Zespół gra covery popowo-rockowe, utwory ze światowych list przebojów, jak i tworzy własne kompozycje muzyczne prezentując je w regionie transgranicznym. Grupa powstała w ramach działalności młodzieżowego centrum rozrywki „HAPPY TOGETHER” (we współpracy ze sponsorem „Volkssolidarität Uecker-Randow e.V.), który wspiera młodych ludzi w rozwijaniu talentów, realizowaniu pasji, poszerzaniu zainteresowań, a także wdraża projekty edukacyjne, profilaktyczne i socjalne. Zespół istnieje od 10 lat i przeszedł już kilka zmian pokoleniowych. Jest wspierany i nadzorowany przez federalny program „POP TO GO”.

 

SUTARI
„KOŁYSANKI DLA ŚWIATA”

Program koncertu prezentujący materiał z najnowszego albumu zespołu Sutari nawiązuje do jednej z najstarszych tradycji wokalnych - kołysanek. To muzyczny dialog ze współczesnością, wypełniony brzmieniem tradycyjnych instrumentów, polifonicznych melodii i transowych rytmów. Tak jak rodzic śpiewając kołysanki swojemu dziecku przekazuje miłość, wiedzę i zaklęcia ochronne, artystki tkają pieśni, przeganiają zło, wzywają do pokoju. Zespół Sutari tworzą Basia Songin (śpiew, Wilk, Sowa, bębny, looper), Kasia Kapela (śpiew, skrzypce, kankles, bębny, beatbox), Dobromiła Życzyńska (śpiew, skrzypce, bębny). Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni i komponują własne utwory, oparte na różnorodnych kobiecych tradycjach muzycznych. Trio zostało dwukrotnie nominowane do nagrody Fryderyk w kategorii „Muzyka Świata” oraz wielokrotnie nominowane do „Folkowego Fonogramu Roku”. Twórczynie są również laureatkami konkursu “Nowa Tradycja”. Współpracowały między innymi z zespołami Bastarda, Hańba!, Barbatuques (BR) a także z El Buho (UK). W 2017 roku zrealizowały sesję dla kultowego radia KEXP Seattle.

 

 

WARSZTATY

Zapisy na warsztaty: inna.bajka.festival@gmail.com

MIASTECZKO CYRKOWE FRIKART

Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała. W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!

Miasteczko Cyrkowe składa się z: namiotu cyrkowego – centrum miasteczka; strefy gigantycznych baniek mydlanych wraz z wytwornicą do baniek; konstrukcji do chodzenia po linie; nauki żonglerki; nauki chodzenia na szczudłach, dla najmłodszych i tych starszych; rowerków Pedallo;  Rola Bola; nart do chodzenia w parach; zjeżdżalni rolkowej; 10 plansz z grami zręcznościowymi; strzelnicy.

 

CZARNA OWCA

Serdecznie zapraszamy dużych i małych... będzie się działo! Na drutach i szydełkiem! Kto chce może do nas dołączyć, by wspólnie przerabiać motki włóczki w szale, czapki, skarpety, swetry i co tam jeszcze komu się marzy. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, pokazywać swoje prace, uczyć się nowości i nauczymy każdą chętną osobę dziergania i szydełkowania. Wbrew opiniom, że tylko babcie robią na drutach, ręczna dzianina jest w modzie. Idziemy z duchem czasu. Druty i szydełka, w porównaniu do dawnych czasów to teraz też zupełnie inna bajka. A włóczki...! To już nie akryle i sznurkowe "zerówki"! Kolory włóczek... bajka!

 

MINI WARSZTATY NA KOLE GARNCARSKIM

Maciej Tumanowicz, instruktor z Pałacu Młodzieży w Szczecinie wprowadzi wszystkich chętnych w tajniki i magię tworzenia (za pomocą precyzyjnych i prawie niewidocznych ruchów) dzbanów, mis i kubków na garncarskim kole.


KLEX

Jako artystka pracuję w wielu różnych dziedzinach i technikach, ale moją ulubioną aktywnością jest dawanie młodszym i starszym ludziom możliwości samodzielnego wykazania się kreatywnością. Tak więc możesz wykorzystać moje motywy i własne pomysły, aby stworzyć pocztówki i małe grafiki za pomocą linorytu i druku stemplowego w moim „pop-up” warsztacie drukowania.

 

„UWAGA! WARSZTATY!”

Zajęcia łączące działania plastyczne, muzyczne oraz ruchowo sensoryczne, dzięki którym uczestnicy uzyskają wiedzę z zakresu nadawania, interpretacji i przekazywania komunikatów werbalnych i wizualnych. Celem jest budowanie wzajemnych relacji oraz świadomości interpersonalnej. Warsztaty poprowadzą osoby przygotowane, wykształcone i z doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Całość zajęć ma charakter integracyjny i spajający grupę. Najważniejszym elementem podczas sesji jest zaznaczenie swojej indywidualności jako jednostka, która jest elementem całości. Zajęcia polegają na prowadzeniu prostych zabaw, jak malowanie czy śpiew oraz budowaniu współpracy w grupie i stymulowaniu kreatywności, zarówno poprzez elementy rywalizacji, jak i wspieranie indywidualnej inwencji twórczej.

 

"NIE BOJĘ SIĘ POTWORA"

Wielka przygoda w krainie snów! Wyciągnij z szafy plecak podróżny, zbierz porozrzucane po kątach kredki, wyciągnij spod łóżka wyobraźnię, odkurz ciekawość i złap promień słońca. Wyruszamy na przeciw strachom, potworom i koszmarom! Razem odkryjemy, jak stawić im czoła i że wcale nie są straszne! Będziemy tańczyć, rysować, majsterkować i poprzez zabawę poznawać siebie. Warsztaty poprowadzi Anna Nowicka - tancerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego oraz jogi. O sobie mówi, że interesuje ją praca na pograniczu wyobraźni i różnych gatunków sztuki.

​Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat, które identyfikują się z zaimkiem “ona” (zapraszamy więc również dzieci transpłciowe). Skierowanie zaproszenia wyłącznie do dziewczynek związane jest z przekonaniem, że praca w grupie z osobami identyfikującymi się z zaimkiem “ona” może być wyjątkową okazją do artystycznego spotkania i zabaw ruchowych w swobodnej atmosferze, przy jednoczesnym dzieleniu wspólnego mianownika identyfikacji płciowej. Takie spotkania są w obecnych czasach w kontekście dzieci są coraz rzadsze. I choć ogromną część zagadnień rozwojowych dzieci dzielą niezależnie od płci, to historia emancypacyjna kobiet i dziewczynek jest różna od tej, która dotyczy chłopców i mężczyzn. W naszym społeczeństwie istnieje też wciąż wyraźna różnica w tym, jakie prawo do głosu mają chłopcy i dziewczynki, na co każdej z grup się przyzwala a czego zabrania. Dziewczynki i chłopcy posiadają też własny bagaż skojarzeń związanych ze swoją identyfikacją płciową. Warsztaty “Nie boję się potwora” mają ambicję stworzenia miejsca do wzmacniania “głosu” dziewczynek, poprzez pracę w atmosferze bezpieczeństwa, swobody, zaufania i otwartości.

 

„CO W TRAWIE PISZCZY?”
- warsztaty rodzinne Fundacji Tettere

To spotkanie będzie podzielone na dwie części - w każdej z nich będzie można uczestniczyć niezależnie. Punktem wyjścia do naszych działań będzie książka “Historia małej mrówki”, którą wspólnie z Kają Cykalewicz-Licak zrealizowałyśmy dla Teatru Lalek Pleciuga w ramach projektu “NAJbliżej natury”. W pierwszej części spotkania przeczytamy książkę, następnie zaprosimy do aktywności ruchowych nawiązujących do jej treści (będą m.in. zabawy związane ze zwierzątkami leśnymi). W drugiej części - jeśli zmieni nam się skład grupy - zaczniemy od książki, a następnie zaprosimy do działania plastycznego, odpowiednio dostosowanego do możliwości rozwojowych uczestniczek i uczestników spotkania.

 

MASZYNA KLEKSOGRAFICZNA

Malowanie obrazków za pomocą specjalnie skonstruowanej maszyny na korbę. Rozlewające się na wirującą powierzchnię farby tworzą malownicze obrazki przypominające mandale. Każdy obrazek jest niepowtarzalny, a zadowalający efekt osiągają nawet najmłodsze dzieci. Proponujemy malowanie obrazków na papierze (wersja ekonomiczna bez ramek i wersja z ramkami) albo na płóciennej torbie (prosimy o przyniesienie torby ze sobą). Warsztat poprowadzi słynny Klaun Rufi Rafi z Teatru Czerwona Walizka.

 

SENSOCERAMIKA

Twórcze zabawy z gliną w plenerze. Z uważnością nie tyle na sam efekt, a na proces, na to co dzieje się po drodze. Z udziałem traw, liści, patyków, śpiewu ptaków, szumu drzew. Warsztaty poprowadzi Magdalena Kucharska, która od 2001 roku prowadzi w Pałacu Młodzieży w Szczecinie zajęcia plastyczne dla dzieci (szczególnie tych najmłodszych), zachęcając je do tworzenia i stwarzania, malowania i rysowania, lepienia i konstruowania, doświadczania i zabawy.

 

„PRZYGODY DRUCIKOWEGO LUDZIKA”

Co zrobi drucikowy bohater? Dokąd wyruszy? Co opowie? Warsztaty przybliżą uczestnikom technikę animacji. Poprowadzi je Agnieszka Czachrowska z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, która sama przedstawia się w ten sposób:  Uważam, że edukacja człowieka jest wielką przygodą – tym pełniejszą – kiedy damy mu wsparcie w postaci sztuki. By mógł poznać siebie. By siebie wyraził. Aby siebie polubił.  Prowadzę zajęcia łączące naukę, sztukę oraz wychowanie. Stawiam na rozwój pasji, kreatywności, procesy współpracy. Fascynuje mnie dźwięk, który jest wielkim sprzymierzeńcem wyobraźni.

 

"SŁONECZNA NIĆ LOSU"
- czyli o naszych własnych sposobach na trudne sytuacje.
Warsztaty dla dzieci z opiekunami.

Emocje – te miłe i te trudne – towarzyszą nam wszystkim, małym i dużym. I wszystkich spotykają czasami rzeczy, które wcale nie są miłe ani łatwe. A jednak – po prostu są i każdy ma swoje własne sposoby na poradzenie sobie z nimi. Wychodząc od baśni "Tkaczka Chmur", za pomocą zabaw, gier i narzędzi zakorzenionych w sztuce opowiadania i teatrze, przyjrzymy się tym emocjom i sytuacjom. I trochę je rozbroimy, trochę oswoimy. A przede wszystkim znajdziemy i zabierzemy do domu najlepsze (bo nasze własne) i dostępne sposoby na wszystko, co się nam przydarza- naszą słoneczną nić, którą zawsze mamy pod ręką. Warsztaty prowadzone przez Katarzynę Jackowską Enemuo przeznaczone są dla par dziecko-opiekun, dla dzieci powyżej 6 lat. 


"BECOMING POTATOES"

Interaktywny posiłek, wspólne opowiadanie i performatywny wykład o naszym i ziemniaczanym pochodzeniu botanicznym, kulturach i globalnym znaczeniu w kuchni, oraz o światowej polityce. Autorką jest artystka i aktywistka Annika Stadler.

 


WYDARZENIA PARTNERSKIE


DOM TAŃCA
WĘDROWIEC

Tradycyjna zabawa taneczna nawiązująca do wiejskiej potańcówki, która stała się kultowym wydarzeniem odbywającym się w ramach Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanego przez szczecińską Filharmonię. Spotkanie nawiązujące do tradycji wspólnego muzykowania będzie płaszczyzną do wzajemnej integracji uczestników Turnieju i Festiwalu Inna Bajka. Wydarzenie rozpoczną warsztaty tradycyjnych tańców, do którego zaproszeni zostaną uczestnicy. Ruch Domów Tańca narodził się w Polsce w latach 90. XX wieku jako alternatywa dla oficjalnego obiegu folkloru (zespoły folklorystyczne, dożynki powiatowe, muzyki biesiadnej) inspirowanego żywą muzyką oraz archiwalnymi nagraniami. Prowadzącymi wydarzenie jest zespół Wędrowiec – zwycięzcy edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych 2023.


FUNDACJA ANTYGRAWITACJA
“TOTENTANZ CIRCUS”

Wszyscy jesteśmy członkami podupadającej grupy cyrkowej. Nieustannie przeglądamy się w oczach publiczności. Niekiedy oklaskiwani, innym razem obśmiewani, nierzadko w niezgodzie z własnymi intencjami. Nie inaczej jest w Totentanz Circus, gdzie aktorzy w swoich sowizdrzalskich personażach stają się alegoriami codzienności od której tak bardzo próbują się oddalić. Sfatygowany kolorowy kostium nie przykryje biedy, rzucenie wyzwania prawu grawitacji w kaskaderskim numerze, nie powstrzyma spadających bomb, a karminowane usta nie rozciągną się w autentycznym uśmiechu.

Taniec śmierci, nie tylko otwiera i zamyka spektakl, jego delikatny mimowolny rytm, pulsuje w niedopowiedzeniu, na granicy słyszalności w każdej ze scen. Podobnie jak to co zakryte i tajemnicze, ale jednocześnie nieuniknione i ostateczne towarzyszy nam przez całe życie. 

 

Festiwal otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin

Festiwal jest współfinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Festiwal jest dofinansowany z budżetu Miasta Szczecin oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego

Projekt „Inna Bajka. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza” jest dofinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania

 


 

​plakat: Kaja Renkas