2024 - DRUGI ODDECH

Projekt zakłada realizację, pod wspólnym hasłem DRUGI ODDECH, 4 ukierunkowanych na praktykę SPOTKAŃ warsztatowych. Jest skierowany głównie do twórców teatralnych, animatorów, pracowników kultury, aktywistów. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeregiem nowoczesnych narzędzi związanych z procesem kreacyjnym, komunikacyjnym, autoobserwacją, rozpoznawaniem i reagowaniem na potrzeby własne oraz grupy, a także samoregulacją. Do udziału zaproszeni zostaną doświadczeni artyści i pedagodzy eksplorujący zagadnienie sytuacji osób pracujących w kulturze. Jest przestrzenią do samorozwoju, który wpływa na ogólny dobrostan osób korzystających z kultury oraz społeczności lokalnych w których działają uczestnicy.

Podczas każdego ze SPOTKAŃ zrealizowane zostanie także otwarte, ogólnodostępne, bezpłatne wydarzenie kulturalne: LONG TABLE

LONG TABLE czyli samo-moderująca się dyskusja w swojej formule zawiera elementy performatywne. Zasadniczym elementem warunkującym jej przebieg jest rozmieszczenie uczestników w przestrzeni. Centralnym miejscem jest długi stół z ograniczoną do kilku liczbą krzeseł. Tylko osoby siedzące przy stole mogą zabierać głos, pozostałe są rozproszone po całej sali. Każdy w dowolnym momencie może zająć miejsce przy stole, a także od niego odejść. Spotkanie nie ma gospodarza, odbywa się według określonych wcześniej reguł, a ramy jego przebiegu wyznacza jedynie czas. Jest jednocześnie refleksją teoretyczną i kreatywnym działaniem.

 

SPOTKANIE I

Jak pracujemy w kulturze?

15-16.06.2024
Warsztat Doroty Ogrodzkiej

15.06. godz. 19.00
LONG TABLE:
"Jak pracujemy w kulturze?"
– wydarzenie otwarte

 

Jak pracujemy w kulturze?

Czy przyjemność i dobre efekty pracy mogą iść w parze?

Czy praca nad wystawami, festiwalami, spektaklami musi oznaczać przemęczenie, czy może być prowadzona w warunkach bezpieczeństwa i zgody, bardziej godnie? Kiedy trzeba uznać, że życie i praca bywają po prostu bardzo trudne i wymagające, a kiedy jednak warto się na to nie zgodzić i pogrzebać w "ustawieniach domyślnych" naszych instytucji, kolektywów, organizacji? Jakie metody artystyczne stosować, aby nasza komunikacja była lepsza a praca nie wymagała samo nadużyć ? Na warsztacie porozmawiamy także o odpoczynku, balansie, urlopie, bezpieczeństwie finansowym, spróbujemy poszukać dobrych praktyk dla naszych pracowo-twórczych rzeczywistości.


Dorota Ogrodzka - pedagożka teatru, reżyserka, animatorka kultury, trenerka i badaczka. Wiceprezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Założycielka i reżyserka Laboratorium Teatralno-Społecznego. Członkini Kolektywu Terenowego, współorganizatorka i kuratorka programu warsztatowego festiwalu SLOT. Współpracuje m.in. Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Szkołą Liderów, Fundacją Sto Pociech, oraz z licznymi polskimi teatrami. Scenarzystka i współtwórczyni realizowanego obecnie w Teatrze Dramatycznym projektu i spektaklu "Lista uchybień" (na podstawie wywiadów z pracowniczkami i pracownikami kultury), który miał premierę w grudniu 2023.

 

SPOTKANIE II

7-8.09.2024
WenDo dla kobiet
Wasztat Izabeli Gawęckiej i Magdy Szewciów


8.09. godz. 16.30
LONG TABLE:
„O sile kobiet i sile siostrzeństwa”
– wydarzenie otwarte

 

WenDo (droga kobiet) to warsztat, który uczy reagowania na przemoc, asertywnej postawy oraz spójnejkomunikacji, a przede wszystkim rozpoznawania własnej siły. I tej właśnie sile: sile kobiet i sile siostrzeństwa poświęcona będzie otwarta część spotkania: Long Table – demokratyczna, samo-moderująca się dyskusja, w której każdy może zabrać głos i być usłyszany. Jak pielęgnować swoją moc? Czy przekonania mają wpływ na naszą siłę? Jak praktyki siostrzeństwa możemy wdrażać na co dzień? To tylko niektóre z „pytań wywoławczych”, które będą/mogą nam towarzyszyć w rozmowie.

Magda Szewciów -  certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, certyfikowana TRE® providerka - metody pracy z napięciami i stresem w ciele oraz psychoterapeutka (w szkoleniu) w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Zajmuje się pracą z ciałem oraz edukacją z zakresu różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy i przeciwdziałania dyskryminacji (zwłaszcza ze względu na płeć). 

Iza Gawęcka - ekspertka w projektowaniu procesów zorientowanych na rozwój i budowanie więzi osób, grup oraz społeczności. Posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w pracy jako facylitatorka, tutorka, menadżerka oraz trenerka rozwoju kompetencji miękkich i treningu samoobrony WenDo. Autorka licznych projektów teatralnych, społecznych, oraz członkini Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych.

 

Projekt: „OKNO. DRUGI ODDECH” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.