Spotkanie pospektaklowe - Po prostu

Spotkanie pospektaklowe - Po prostu

Spotkanie z reżyserką przedstawienia:
Weroniką Szczawińską, autorem tekstu i aktorem: Piotrem Wawrem Seniorem oraz aktorem: Łukaszem Stawarczykiem poprowadzi Krzysztof Popiołek. Spotkanie będzie transmitowane online.

 

Niezmiennie aktualny tekst Piotra Wawra Seniora oraz jego interpretacja i próba przeniesienia go na scenę w wykonaniu Weroniki Szczawińskiej staną się punktem wyjścia do podjęcia rozmowy na temat osobistego zapisu tragicznych wydarzeń, ich przetworzeń, zniekształceń i zmian, które przynosi w ich odbiorze czas. A także na temat tego, czym jest, z czym się boryka, czym jest obciążona, czego nie spełnia i jaki ma/może mieć wpływ na życie każdego z nas służba medyczna. Jak dzisiaj przysięga Hipokratesa odbija się w pandemicznym lustrze funkcjonowania naszego państwa? Czy skrajnie osobista historia może stać się obrazem błędów i uchybień całego systemu i obnażyć mechanizmy, w które z założenia wpisane jest cierpienie? W jaki sposób rozmawiać i opowiadać o życiu i nieuchronnie zawartej w nim śmierci? W jaki sposób nie/mówić o chorobie?

 

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka i performerka, absolwentka i wykładowczyni warszawskiej Akademii Teatralnej, współzałożycielka kolektywu działającego w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych, laureatka m.in. Paszportu Polityki 2019 za „spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną”.

 

Piotr Wawer sr - warszawski twórca i aktor niezależny, związany z ruchem amatorskim i offowym. Współpracował z warszawskimi teatrami repertuarowymi (Teatr Powszechny, Współczesny czy Dramatyczny). Stworzył liczne epizodyczne role filmowe i telewizyjne, współpracując między innymi z Krzysztofem Zanussim, Barbarą Sass i Kazimierzem Kutzem. Współzałożyciel, aktor, reżyser i wieloletni menedżer Teatru Parabuch.

Łukasz Stawarczyk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Współpracował z wieloma scenami w Polsce, m. in. z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrem Nowym i teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Członek niemieckiego kolektywu kainkollektive. Od 2020 roku członek zespołu aktorskiego Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

 

Krzysztof Popiołek – reżyser, absolwent krakowskiej PWST, współpracował z wieloma teatrami, m.in. Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Żydowskim w Warszawie. Twórca i kurator autorskiego programu „Nowe Formy Teatru” w Mazowieckim Instytucie Teatralnym. W szczecińskim Teatrze Kana wyreżyserował spektakl „Gęstość zaludnienia”.

 

 

„SKRACANIE DYSTANSU” - WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI SPOIWA KULTURY

Tegoroczne Spoiwa Kultury – rozproszone, rozsiane po niszowych przestrzeniach miasta, oparte na kameralnych zdarzeniach, rozciągnięte w czasie, ale też intensywnie obecne w sieci, będą nie tylko próbą artystycznego definiowania nowej rzeczywistości, w której uczymy się funkcjonować, ale także zaproszeniem do tym bliższej rozmowy, do spotkania pomiędzy twórcami i widzami. W sytuacji, w której wszyscy jednakowo zmagamy się z natłokiem sprzecznych informacji i strategii radzenia sobie z tym, co nieznane i z tym, co znane aż nazbyt dobrze, dobrze jest po prostu pogadać, spotkać się prawie prywatnie, usłyszeć czyjąś historię… Wymienić się tym, czego doświadczamy. Zarówno z bliska, w bezpośredniej relacji, jak i za pośrednictwem towarzyszącej nam coraz mocniej technologii, która, choć skazuje na barierę ekranu, czasem jednak pomaga skrócić dystans.

 

SPOIWA KULTURY 2020
3 października, godzina 20.15, spotkanie, transmisja online