DWA POKOJE

DWA POKOJE

"Dwa pokoje" to akcja teatralna zbudowana metodą rysowania z pamięci.

Rysunek z pamięci jest jakby dwoistą uwagą lub uważnością na to, co pochodzi z przeszłości (i w tym procesie bywa, że się upublicznia) a uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym.

Druga odsłona projektu to przeniesienie w przestrzeń teatralną działań i narracji wywiedzionych z akcji miejskiej przeprowadzonej 29 i 30 sierpnia 2015 roku w ramach 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Obie części łączy wyznaczenie tych obszarów historii Litzmannstadt Getto, które dotychczas pozostawały obecne wyłącznie w archiwach.

Akcja „Dwa pokoje” jest interdyscyplinarnym zdarzeniem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Łączy działania badawcze, dokumentacyjne i artystyczne inspirowane przeszłością, współczesnością i architekturą miasta Łodzi, wskazując te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną, niejednoznaczną, charakterystyczną dla regionu historię, są zapomniane lub pomijane milczeniem.

Projekt prowadzony przez Weronikę Fibich (Teatr Kana, Szczecin), zespół Teatru Szwalnia oraz niezależnych twórców, dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

koncepcja i realizacja: Weronika Fibich
produkcja i narracja: E. Łukasiewicz, E. Mentel, K. Skręt, P. Terciak, S. Bielecki
muzyka: Tomasz Krzyżanowski
instalacje: Ilona Binarsch, Justyna Rochala
wizualizacje: Ludomir Franczak
projekt graficzny: Tina Siuda
slajdy: Ewa Ciechanowska
dokumentacja spotkań ze Świadkami: Adrian Robak
technika: Kuba Staśkowiak

 

Film

FILM

Zdjęcia

ZDJĘCIA