BIBIKINGS

BIBIKINGS

Płyty zespołu BIBIKINGS. To szczecińska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka. Siłą zespołu jest nieposkromione zamiłowanie do poszukiwania nieoczywistych brzmień, minimalizmu środków i barwy słów.

Wszystkie płyty dostępne na 
Spotify, Apple Music, iTunes, Instagram/Facebook, TikTok & other ByteDance stores, YouTube Music, Amazon, Pandora, Deezer, Tidal, iHeartRadio, Claro Música, Saavn, Boomplay, Anghami, NetEase, Tencent, Qobuz, Joox, Kuack Media, Adaptr, Flo, MediaNet

 

Trzecia płyta zespołu
"Naparstki"

skład:
Bibianna Chimiak - wokal
Konrad Cwajda - gitara
gościnnie:
Borys Sawaszkiewicz - instrumenty klawiszowe
Jacek Skrzypczak - saksofon, klarnet
Nita Starzyńska - drugi wokal


Tytuł płyty nawiązuje do naparstka używanego do szycia bo, tak jak on, te piosenki mają chronić przed bólem. Teksty piosenek skupiają się na trudach dnia codziennego, monotonii życia i jego przytłaczającym pędzie. Dotykają różnych emocji, opowiadają o smutku, strachu, tęsknocie, braku, utracie i samotności. Jest to wnikliwa analiza stanów wewnętrznych i obserwacji otaczającego świata, przekazana w symboliczny i poetycki sposób. Piosenki prowokują do zastanowienia się nad sobą, nad bliższą i dalszą rzeczywistością, upominają się również o przyszłość. Przez bijące z nich ciepło i bliskość tematów, które dotykają każdego z nas, przynoszą otuchę, mimo że trudno znaleźć w nich nadzieję.

Projekt dofinansowany
ze środków Funduszy SKE
Związku Artystów Scen Polskich
ZASP - Program kultura.

 


Druga płyta zespołu
"Pół na pół"
skład:

Bibianna Chimiak - wokal, klawisz
Konrad Cwajda - gitara
Tomasz Kubik - perkusja, drugi wokal
Mateusz Spustek - bas, drugi wokal

Dwa lata po nagranym i wydanym własnymi siłami debiutanckim albumie, szczeciński zespół powraca z nowym materiałem. Debiut był więcej niż obiecujący, miło że na drugiej płycie grupa dowodzona przez wokalistkę i instrumentalistkę Bibiannę Chimiak zaprezentowała się z jeszcze ciekawszej, dojrzalszej stronyTytuł można interpretować różnie, osobiście skłaniałbym się do wersji, że mniej więcej połowa utworów to urocze, czasem dość mroczne ballady, druga połowa – piosenki lżejszego kalibru, żywsze. Trafiamy nawet na tekstowy i muzyczny pastisz („Przepis”), albo na utwór utrzymany w klimacie lat sześćdziesiątych („Godziny” z klawiszowym motywem wziętym wprost z dawnych hitów The Animals). Jako się rzekło parę wersów wyżej, pierwsza połowa płyty to zupełnie inny klimat. W trwających ponad siedem minut „Brzegach” Bibikings zapuszczają się w krainę melancholii, nie tak daleką od dokonań Marianne Faithfull, bądź nastrojowego wcielenia Nicka Cave'a. (...) 

Robert Dłucik (Rockarea 15.01.2019)


debiutancka płyta zespołu
skład:

Bibianna Chimiak - wokal, klawisz. Aktorka, wokalistka, od 1999 roku w Teatrze Kana. Brała udział w wielu projektach muzyczno-teatralnych. Wielbicielka muzycznych uniesień, zafascynowana odkrywaniem nowych miejsc i ludzi.

Konrad Cwajda - gitara. Nietuzinkowy artysta polskiej sceny muzycznej, gitarzysta, kompozytor. Założyciel formacji Firebirds, brał udział w wielu projektach muzycznych i teatralnych, m.in. śpiewograch Piwnicy przy Krypcie. Serce zespołu, luminarz kultury niezależnej, wielbiciel dobrego kina i wyrafinowanej kuchni.

Jarek Kozłowski - perkusja, drugi wokal. Perkusista, znany z zespołów takich jak: Oddział Intensywnej Terapii, Stolen Peare, Spark, Fellatio Neon Quartet, Kfaza, Moto. Miłośnik starych bębnów, nieustający w poszukiwaniu ich idealnego ustawienia i brzmienia.

Krzysztof Sanecki - bas, drugi wokal. Multiinstrumentalista, filmowiec, przygodę z muzyką zaczynał w 1985 roku w punk-rockowej formacji Paszted w MDK w Gryfinie, po 20 latach zagrał w tym samym miejscu z zespołem Relanium. Udzielał się również w: Dodna, Upside Down, Ludność Chile, G-Crushers. Miłośnik kotów i domowego wina.
 

Patrząc na nazwę spodziewałem się sporej dawki klasycznego bluesa. Płyta zespołu ze Szczecina praktycznie jednak nie ma nic wspólnego z bluesowymi klimatami. Porównując do krajowej sceny: sporo w tym inspiracji Maanamem i bardziej rockowym wcieleniem Renaty Przemyk, ale nie brakuje też klimatów rockowej alternatywy. Bywa, że grupie frapująco udaje się połączyć te trzy inspiracje w jednym kawałku ("Bosa" - jeden z najciekawszych fragmentów materiału). Zespół nie dysponował imponującym budżetem: nagrania zostały zarejestrowane i zrealizowane w błyskawicznym tempie, wydawnictwo ma dosyć ascetyczną szatę graficzną, ale muzyka broni się bardzo dobrze. Również to surowe brzmienie utworów ma swoje zalety... Bibikings odnajdują się zarówno w balladowych, urzekających sennym klimatem utworach ("Taki dzień", który otwiera ten zestaw), jak i nieco lżejszych, piosenkowych wręcz kawałkach ("Koczała", "Noc"). Bardzo ciekawy debiut, osiem utworów mija błyskawicznie i… pozostawia niedosyt, bo chciałoby się posłuchać więcej. (...)

Robert Dłucik (Rock Area 02.04.2018)

Film

FILM

Zdjęcia

ZDJĘCIA