BIBIKINGS

BIBIKINGS

Płyty zespołu BIBIKINGS. To szczecińska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka. Siłą zespołu jest nieposkromione zamiłowanie do poszukiwania nieoczywistych brzmień, minimalizmu środków i barwy słów.

Obie płyty dostępne na
Spotify, Apple Music, iTunes, Google Play, Amazon, Pandora, Deezer, Tidal, Napster, iHeartRadio, ClaroMusica, Saavn, Anghami, KKBox, MediaNet.

skład płyty "Pół na pół": 
Bibianna Chimiak - wokal, klawisz
Konrad Cwajda - gitara
Tomasz Kubik - perkusja, drugi wokal
Mateusz Spustek - bas, drugi wokal

Dwa lata po nagranym i wydanym własnymi siłami debiutanckim albumie, szczeciński zespół powraca z nowym materiałem. Debiut był więcej niż obiecujący, miło że na drugiej płycie grupa dowodzona przez wokalistkę i instrumentalistkę Bibiannę Chimiak zaprezentowała się z jeszcze ciekawszej, dojrzalszej stronyTytuł można interpretować różnie, osobiście skłaniałbym się do wersji, że mniej więcej połowa utworów to urocze, czasem dość mroczne ballady, druga połowa – piosenki lżejszego kalibru, żywsze. Trafiamy nawet na tekstowy i muzyczny pastisz („Przepis”), albo na utwór utrzymany w klimacie lat sześćdziesiątych („Godziny” z klawiszowym motywem wziętym wprost z dawnych hitów The Animals). Jako się rzekło parę wersów wyżej, pierwsza połowa płyty to zupełnie inny klimat. W trwających ponad siedem minut „Brzegach” Bibikings zapuszczają się w krainę melancholii, nie tak daleką od dokonań Marianne Faithfull, bądź nastrojowego wcielenia Nicka Cave'a. (...) 

Robert Dłucik (Rockarea 15.01.2019)


skład debiutanckiej płyty:
Bibianna Chimiak - wokal, klawisz. Aktorka, wokalistka, od 1999 roku w Teatrze Kana. Brała udział w wielu projektach muzyczno-teatralnych. Wielbicielka muzycznych uniesień, zafascynowana odkrywaniem nowych miejsc i ludzi.

Konrad Cwajda - gitara. Nietuzinkowy artysta polskiej sceny muzycznej, gitarzysta, kompozytor. Założyciel formacji Firebirds, brał udział w wielu projektach muzycznych i teatralnych, m.in. śpiewograch Piwnicy przy Krypcie. Serce zespołu, luminarz kultury niezależnej, wielbiciel dobrego kina i wyrafinowanej kuchni.

Jarek Kozłowski - perkusja, drugi wokal. Perkusista, znany z zespołów takich jak: Oddział Intensywnej Terapii, Stolen Peare, Spark, Fellatio Neon Quartet, Kfaza, Moto. Miłośnik starych bębnów, nieustający w poszukiwaniu ich idealnego ustawienia i brzmienia.

Krzysztof Sanecki - bas, drugi wokal. Multiinstrumentalista, filmowiec, przygodę z muzyką zaczynał w 1985 roku w punk-rockowej formacji Paszted w MDK w Gryfinie, po 20 latach zagrał w tym samym miejscu z zespołem Relanium. Udzielał się również w: Dodna, Upside Down, Ludność Chile, G-Crushers. Miłośnik kotów i domowego wina.
 

Patrząc na nazwę spodziewałem się sporej dawki klasycznego bluesa. Płyta zespołu ze Szczecina praktycznie jednak nie ma nic wspólnego z bluesowymi klimatami. Porównując do krajowej sceny: sporo w tym inspiracji Maanamem i bardziej rockowym wcieleniem Renaty Przemyk, ale nie brakuje też klimatów rockowej alternatywy. Bywa, że grupie frapująco udaje się połączyć te trzy inspiracje w jednym kawałku ("Bosa" - jeden z najciekawszych fragmentów materiału). Zespół nie dysponował imponującym budżetem: nagrania zostały zarejestrowane i zrealizowane w błyskawicznym tempie, wydawnictwo ma dosyć ascetyczną szatę graficzną, ale muzyka broni się bardzo dobrze. Również to surowe brzmienie utworów ma swoje zalety... Bibikings odnajdują się zarówno w balladowych, urzekających sennym klimatem utworach ("Taki dzień", który otwiera ten zestaw), jak i nieco lżejszych, piosenkowych wręcz kawałkach ("Koczała", "Noc"). Bardzo ciekawy debiut, osiem utworów mija błyskawicznie i… pozostawia niedosyt, bo chciałoby się posłuchać więcej. (...)

Robert Dłucik (Rock Area 02.04.2018)

Audio

AUDIO

Zdjęcia

ZDJĘCIA