OKNO 2019 - ZBLIŻENIA. GŁOSY KANY: MATECZNIK

Majowe spotkanie linii teatru poświecimy spektaklowi Projekt: Matka i związanym z nim projektem Matecznik - cyklem spotkań związanych z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa. Projekt był realizowany przez dwa lata, był okazją do wymiany myśli z wybitnymi specjalistami, zapoznaniem z cenną literaturą oraz  możliwością rozwoju poprzez tematyczne warsztaty twórcze. W ten majowy weekend powrócimy jeszcze raz do takiego spotkania. 


PROGRAM:

25 maj

godzina 12.00-16.00:
warsztaty z samoobrony dla kobiet - Marta Grygier - Pałac Młodzieży
godzina 19.00: "Projekt: Matka" - spektakl, Teatr Kana
godzina 20.30
: "Projekt: Matka w czasach 500+" - spotkanie z Małgorzatą Łukowiak, Teatr Kana

26 maj
godzina 17.00: "Projekt: Matka" - spektakl, Teatr Kana
 

OKNO – ZBLIŻENIA: GŁOSY KANY

Tym razem (w ciągu całego 2019 roku) w ramach OKNA będziemy dzielić się z Wami własnym doświadczeniem – doświadczeniem zespołu, który wyznacza kierunki, tematy, obszary i formy pojawiające się na scenie Kany. Nasi widzowie znają je z pojedynczych wydarzeń, z których żadne nie jest jednak przypadkowe: jest częścią większej całości i etapem drogi, którą wspólnie idziemy.

Większość z nas działa w Kanie od co najmniej kilkanastu lat. Sama Kana (licząc od pierwszego wyreżyserowanego przez Zygmunta Duczyńskiego przedstawienia) ma już lat czterdzieści. Każdy z nas w Kanie dorastał, dojrzewał, uczył się teatru. Każdy – zwłaszcza w momencie, kiedy zabrakło lidera − podejmował decyzję o tym, żeby ciągle ją tworzyć.

Nasza obecna tożsamość, wszystko, co w tej chwili robimy, jest wypadkową tego, kim jesteśmy, czego szukamy, jakie pytania sobie zadajemy. Jest też częścią procesu, któremu zawierzyliśmy, że się staje. Przez wiele lat uczyliśmy się od gości OKNA – zapraszaliśmy tych, których byliśmy ciekawi, którzy pokazali nam wielość ścieżek. Teraz czujemy, że warto sprawdzić, co się nam wszystkim (w nas wszystkich) przez te lata wydarzyło. Tegoroczne OKNO będzie więc poświęcone Głosom Kany. Będziemy uczyć się od siebie nawzajem.

Przez spotkania, prezentacje, warsztaty, pokazy spróbujemy przybliżyć cztery najważniejsze linie tematyczne określające kierunki i wybory artystyczno-programowe twórców związanych z Ośrodkiem Teatralnym Kana: Linię Spektakli, Dokumentu, Społeczno-Artystyczną i Wokół Tradycji.