Projekt: Matka

z okazji Dnia Matki zapraszamy bardzo serdecznie na spektakl i spotkanie.

przedstawienie zostanie wyemitowane w LIVE STREAMING'u na kanele YouTube, 26 Maja o godzinie 19.00. Dostęp jest bezpłatny. Dla chętnych istnieje możliwość zakupienia biletu o wyjściowej cenie 5zł. Bezpośrednio po spektaklu zapraszamy widzów na spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

Zapewne po godzinie 20 rozpoczniemy spotkanie z Aktorkami, Reżyserem i zaproszonymi Gościniami na platformie Zoom. Zapraszamy do udziału w spotkaniu ("drzwi" będą otwarte od 19).

LINK DO SPOTKANIA: https://us02web.zoom.us/j/86022005871?pwd=MFNJTmhhRWRuU2lYNnZjQnpBUHlkdz09

 

"Projekt: Matka" to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką. Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie." 
(Macierzyński Mordor na scenie. Projekt: Matka, Monika Żmijewska, 22.05.2016 13:55, Wyborcza Białystok)


Zwycięski spektakl 24. Alternatywnych Spotkań Teatralnych – KLAMRA'2016” w Toruniu.


adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz na podstawie tekstów z blogu Macierzyństwo bez lukru: Bajki (radziecki-termos.blog.pl), Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl), Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com), Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk), Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl), Kasi Salek (sistermoon), Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com), Agnieszki Sujaty (z książki "Huśtawka") oraz z blogów: Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl), Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych: Mateusz Przyłęcki
muzyka: Andrzej Bonarek
piosenka (do tekstu Mamy Rysiowej): Konrad Cwajda
rap inspirowany wierszem Hollie McNish "Embarrassed": Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja
rysunki: Gustaw Grygier
animacje: Piotr Starzyński
film: Krzysztof Sanecki (realizacja i montaż), Piotr Motas (głos)
obsada: Bibianna ChimiakMarta Giers-SaneckaKarolina Sabat
premiera: wrzesień 2014
czas trwania: 65 minut