Wolny Kurdystan

W ramach obchodów Dnia Niepodległości chcemy – językiem teatru dokumentalnego – porozmawiać o pojęciu wolności i niepodległości w kontekście aktualnych wydarzeń na świecie: chcemy zapytać czym jest niepodległość dla narodu, który jej nie posiada i o nią walczy. Po spektaklu zapraszamy do spotkania.

SCENA RÓWNOLEGŁA
spektakl Marcina Brzozowskiego


Rok 2016 to mój rok kurdyjski. W maju tego roku, po latach czekania na bezpieczny moment i długim procesie przygotowań znalazłem się w Kurdystanie. Stało się to dzięki wsparciu mieszkających w Łodzi Kurdów, Sihada i Ariana Khalil, którzy zorganizowali mój pobyt i ochronę na miejscu. Dokumentacja wyprawy miała posłużyć jako materiał dla stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego, przywołującego drogę Kurdystanu irackiego do niepodległości. Wideo zrobione przeze mnie amatorską kamerą to w sumie ponad 10 godzin filmu. Siła rażenia większości tych nagrań i montażowa klęska urodzaju kazały zapomnieć o planowanej teatralizacji i oddać pole gry Kurdom. W efekcie powstaje wideorelacja pokazująca życie mieszkańców irackiego Kurdystanu w przeddzień niepodległości, z elementami – nie bójmy się tego sformułowania – tragifarsy heroicznej w moim wykonaniu. (Marcin Brzozowski)


koncepcja i realizacja: Marcin Brzozowski / Kacper Majewski
 

Przed i po spektaklu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy przeznaczonych na pomoc ofiarom tragicznych wydarzeń w Kurdystanie.


11.11, godzina 18, spektakl, wstęp: datek do puszki