WenDo

WenDo

UWAGA! Ze względu na chorobę jednej z trenerek musieliśmy zmienić termin warsztatów.
Aktualny termin to 18-19.03.2023
 

Zapraszamy na warsztat samoobrony i asertywności WenDo, skierowany do kobiet oraz osób queerowych (z doświadczeniem socjalizacji do roli kobiety) w wieku 20-50 lat.

Zajęcia będą odbywać się w grupie maksymalnie 14 osób. 


Czym jest WenDo?

WenDo to w polskim tłumaczeniu droga kobiet” (Wen – skrót od ang. women – kobiety, Dō – jap. droga). Jest to metoda samoobrony i asertywności, która łączy w sobie zarówno techniki samoobrony fizycznej, jak i psychicznej. Duży nacisk kładzie na wzmocnienie asertywnej postawy, którą cechuje świadomość własnych granic, pewność siebie oraz jasna, spójna komunikacja z innymi.

WenDo skierowane jest do osób socjalizowanych do roli kobiecej, ponieważ dostosowane jest do specyfiki tego doświadczenia, uwzględniając perspektywę płci społeczno-kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną.

Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

 

Podczas zajęć będziemy:
* wzmacniać umiejętności rozpoznawania oraz ochrony własnych granic,
* poznawać techniki samoobrony fizycznej,
* ćwiczyć asertywną komunikację,
* wzmacniać poczucie siły i pewności siebie.

Metody z jakich będziemy korzystać to ćwiczenia dot. pracy z oddechem i głosem, ćwiczenia z zakresu efektywnej komunikacji, symulacje, dyskusje w małych grupach i plenarne, scenki. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, krzyk.

 

Osoby uczestniczące w warsztacie biorą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. 

Sytuacje, w których w jednym warsztacie zamierzają wziąć udział osoby pozostające w bliskich i hierarchicznych relacjach (matki i córki, pary, pracownice i przełożone, nauczycielki i uczennice), powinny być konsultowane z prowadzącymi.

Osoby w trakcie leczenia psychiatrycznego, osoby, które ostatnio przeżyły kryzys emocjonalny lub chorują na depresję, powinny swoją decyzję o udziale w warsztacie WenDo skonsultować z lekarką/zem prowadzącą/ym lub psychoterapeut/k/ą. Konsultację zalecamy wszystkim osobom, które mają wątpliwości co do tego, jak warsztaty mogą wpłynąć na ich stan. Informacje związane ze stanem zdrowia (problemy zdrowotne, fakt bycia w ciąży itp.) należy zgłosić osobom prowadzącym przed warsztatem. Jeśli złe samopoczucie pojawi się w trakcie zajęć również warto o tym poinformować. 

 

Ważne! Warsztaty WenDo są zaplanowane jako całość - nie ma możliwości wzięcia udziału tylko w jego części.

Zgłoszenia przyjmujemy do 27.02.2023.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: TUTAJ


Informacje organizacyjne:
Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zmianę. Prosimy o rozważne dokonywanie zapisów na wydarzenie oraz informowanie o rezygnacji z wyprzedzeniem żeby umożliwić uczestnictwo osobom z listy rezerwowej.  Organizatorki nie zapewniają obiadu. Prosimy o zabranie ze sobą przekąsek, w trakcie warsztatu przewidziana jest 45 minutowa przerwa. 


Aby zarezerwować miejsce na warsztacie konieczne jest uiszczenie opłaty na stronie kana.art.pl (wydarzenie dostępne jest w kalendarium, gdzie można zakupić bilet). Bilet kosztuje 50 zł i upoważnia do wzięcia udziału w obu dniach warsztatu. 

 

Prowadzące:

Iza Gawęcka - kulturoznawczyni, ogarniaczka projektów społecznych, trenerka kompetencji miękkich. Specjalizuje się w facylitacji, czyli sprawianiu, że spotkania są efektywne, przyjazne i w pełni wykorzystują potencjał zespołu. Koordynatorka autorskiego projektu Okno na teatr, wykorzystującego historie lokalne, który od 2012 roku trafia do młodzieży z małych miejscowości i wsi. Aktorka Kolektywu Polka i spektaklu Kuracjuszki. Aktywistka społeczna, feministka.

Gabriela Galdamez Munoz - Bodyworkerka, feministka. W życiu prywatnym i zawodowym interesuje się tematem integracji i połączenia (z własnym ciałem, innymi osobami, przyrodą) oraz dobrostanem psychofizycznym i społecznym. Współtwórczyni ekofeministycznego kolektywu W(y)Puszczone, zajmującego się organizacją wzmacniających obozów leśnych dla dziewczynek* i kobiet* oraz kolektywu Ucieleśnienie, zajmującego się wspieraniem oddolnych grup aktywistycznych poprzez indywidualne sesje masażu i warsztaty.