Terrestrial Transit

OKNO-ZBLIŻENIA 2022. Terrestrial Transit

 

W ramach cyklu OKNO-ZBLIŻENIA, który od kilku już lat ukierunkowuje się na taniec współczesny oraz oparte na ruchu i improwizacji techniki performatywne, pomiędzy 19 a 24 lipca na Łące Kany gościć będzie międzynarodowy projekt Terrestrial Transit, prowadzony przez berlińskiego artystę Petera Playera. Projekt realizowany będzie przez międzynarodową grupę doświadczonych improwizatorów, choreografów i performerów (Cranky Bodies a/company), w tym goszczące już na OKNIE w latach ubiegłych Katarzynę Sitarz i Annę Nowicką.


Interdyscyplinarny projekt Terrestrial Transit stawia pytanie o krytyczny potencjał praktyki improwizacyjnej w odniesieniu do aktualnych interwencji aktywistyczno-artystycznych w byłych krajach bloku wschodniego,  szczególnie w Polsce i Węgrzech, które zyskują na znaczeniu w świetle umacniania się prawicowych reżimów autorytarnych. Nawiązując do artystycznych i autobiograficznych doświadczeń członków zespołu, projekt odnosi się do różnych formatów interwencji artystycznej od protestu do mikropolitycznej care work. Improwizacja taneczna, taniec i dźwięk, rozmowy,  prywatne wspomnienia i wydarzenia historyczne są ze sobą powiązane w poszukiwaniu nowego potencjału tkwiącego w praktyce  improwizacyjnej, uczestnictwie i oporze.

 

Wieczór na Łące Kany będzie częścią choreograficznej podróży z Berlina do Ponderosy/Stolzenhagen, do Szczecina (Łąka Kany/Akademia Sztuki/TRAFO) i nad Morze Bałtyckie, która zostanie udokumentowana przez Stellę Hortę w formie filmowego dziennika. Finałowa instalacja performatywno-audiowizualna odbędzie się w październiku w DOCK 11 w Berlinie.

 

DYREKTOR ARTYSTYCZNY Peter Pleyer, Michiel Keuper
KIEROWNICZKA PRODUKCJI Magda Garlińska
KOSTIUMOGRAF, SCENOGRAF Michiel Keuper
ASYSTENKTA KOSTIUMOGRAFA Juliane Längin
FILM Stella Horta
SOUND Marc Lohr
DRAMATURŻKA Jette Büchsenschütz, Kirsten Maar
TANIEC/PERFORMANCE Aleksandra Borys, Alistair Watts, Anna Nowicka, Eszter Gál, Ka Rustler,  Katarzyna Sitarz, Marysia Stokłosa, Peter Pleyer

 

W sierpniu 2020 roku Peter Pleyer i Michiel Keuper przy wsparciu DOCK11/EDEN założyli kompanię taneczną CRANKY BODIES A/COMPANY. Opierając się na wieloletniej współpracy, która sięga czasów studenckich w Arnhem. Ich projekty łączą  w sobie pracę choreograficzną Petera i kompozycje wizualne Michiela, między innymi  projekty przestrzenne oraz fotografię. Na przestrzeni lat zgromadzili grupę międzynarodowych performerów i artystów, którzy współpracowali z nimi przy różnych projektach, takich jak m.in. finansowane przez berliński Senat prace zespołowe visible undercurrent (2014) i cranky bodies dance reset (2017), a także trwający obecnie projekt wymiany berlińsko-polskiej moving the mirror (od 2016).

 

Produkcja Cranky Bodies a/company sfinasowana została przez Hauptsadkulturfonds ze wsparciem DOCKART, SOPHIENS/-ELE iMuzeum Susch we współpracy z Fundacją Witryna Kultury