Ośrodek Teatralny Kana wspólnie z Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie zaprasza na szczególne wydarzenie:
wieczorne spotkanie śpiewacze poświęcone pieśniom na Wielki Post
07.04.2022 godzina:18:30
Kościół pw. św. Wojciecha w Tuchomiu
Tradycja Wielkiego Postu sięga IV wieku. Wyrazem szczególnego charakteru tego czasu w pobożności ludowej jest niezwykle bogaty i różnorodny repertuar, w którym odnaleźć można motywy pasyjne sięgające nawet VIII wieku. Koncepcja wydarzenia zakłada dwudniowe spotkanie kaszubskich śpiewaków z Beatą Oleszek, Janiną Dyjach i Moniką Jargiło z zespołu Jarzębina z Kocudzy. W ramach spotkań powstanie wspólny program, który w zamierzeniu ma stanowić dialog tradycji kaszubskich oraz równie bogatej w pieśni kultury muzycznej Roztocza. W czwartek 07.04 o godz. 18.30 w poewangelickim kościele św. Wojciecha w Tuchomiu zabrzmią więc pieśni wielkopostne, pustonocne (stanowiące również część wielkopostnego repertuaru), a także piety i wybrane sekwencje takie jak Stabat Mater, które przetrwały w żywej tradycji kaszubskiej, roztoczańskiej czy ukraińskiej.
Chcemy aby czwartkowe spotkanie miało charakter otwartego zgromadzenia, dlatego dla wszystkich gości przygotujemy teksty, które jednocześnie będą zaproszeniem do wspólnego śpiewu.
Jarzębina −jedna z najbardziej znanych tradycyjnych grup śpiewaczych w Polsce. Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym. Powstał w 1991 roku w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny. Członkinie zespołu gromadzą i wykonują pieśni nadbużańskiego Podlasia, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym regionu. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar jednogłosowych pieśni obrzędowych i powszechnych, dla których źródłem jest tradycja ustna, oparta głównie na przekazach rodzinnych oraz różnego rodzaju śpiewnikach. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogaty repertuar pieśni wielkopostnych i pogrzebowych wykonywany przez grupę. Śpiew zespołu Jarzębina cenili sobie m.in. Władysław Hasior czy Henryk Mikołaj Górecki. W roku 2012 grupa zdobyła także szeroką popularność, zwyciężając plebiscyt na oficjalną piosenkę reprezentacji polski w piłkę nożną na Euro 2012.
Projekt „Wokół Tradycji” Ośrodka Teatralnego Kana dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury