Paulina

Paulina

spektakl-performans
Patrycja Dołowy i Michelle Levy
reżyseria: Kathleen Amshoff

 

transmisja online dostępna TUTAJ
 


PAULINA to spektakl-performans, który istnieje między życiem a śmiercią, Holocaustem a czasem obecnym, polityką pamięci Polski i Stanów  jednoczonych. Od momentu, gdy artystki Michelle Levy (Nowy Jork) i Patrycja Dołowy (Warszawa) niczym detektywki wyruszyły w podróż po Polsce i Ukrainie, podążając śladami historii nieznanej kobiety z przeszłości, bacznie przyglądały się procesowi swoich poszukiwań. Przedzierając się przez
powierzchnię tego, co widzialne, docierając do tego, co nieoczywiste, odkrywały, co dzieje się, gdy jedno z tysięcy świadectw zostaje odczytane na nowo w miejscach, w których historia się wydarzyła.

Mocą rodzącej się opowieści jest nieobecność i relacje nawiązujące się między nieznajomymi zaplątanymi przypadkiem w historię starszą niż każde z nich. Korzystając z materiałów archiwalnych, map, dokumentacji podróży, rejestrując przemyślenia i nagrywając wciąż rozwijającą się historię, Levy i Dołowy z dwóch oddalonych od siebie miejsc na świecie odgrywają na żywo dokumentalny spektakl, w którym w wirtualnej przestrzeni budowanej
pomiędzy Polską a USA krzyżują się historie stąd i stamtąd. Artystki badają związek między tymi, którzy są wykorzenieni i którzy pozostali przy życiu. Próbują odpowiedzieć na pytanie, jak nasze tożsamości wiążą nas z dziedzictwem przeszłości, które rezonuje po dziś dzień.


Dziesięć stron relacji sporządzonej w Krakowie w 1945 roku opisuje losy Pauliny Hirsh, polskiej Żydówki walczącej o przeżycie w okupowanej przez nazistów Polsce. Kobieta kryjąca się za tekstem pozostaje tajemnicą, dokument jest bezosobowy i oficjalny. Z adnotacji we wstępie wynika, że kiedy wojna się zaczęła, miała męża i córkę, ale teraz jest sama.


Kiedy Michelle Levy poprosiła Patrycję Dołowy o przetłumaczenie wojennej relacji swojej przodkini, żadna z nich nie zdawała sobie sprawy z tego, jakie role przyjdzie im odegrać w sieci historii tkanej z przypadków i zbiegów okoliczności na długo przed pojawieniem się w niej artystek. Fascynujące świadectwo ocalenia kobiety, którego stały się depozytariuszkami, połączyło dwie pochodzące z różnych światów potomkinie polskich Żydów. Wiosną 2019 roku,  kierując się danymi zawartymi w świadectwie Pauliny, Levy i Dołowy wyruszyły w podróż, by odtworzyć szlak, którym podążała w czasie wojny Paulina. Ta przygoda doprowadziła do niespodziewanego odkrycia i niezwykłego spotkania. Kryzys i przemiana, jakie nastąpiły w konsekwencji tego doświadczenia są sercem historii, która się nieustannie rozwija.

 

SPOIWA KULTURY 2020
24 września, godzina 20.00, spektakl-performans, Teatr Kana, obowiązują wejściówki, transmisja online