ona/jej – akademia siostrzeństwa

To cykl spotkań dla młodych osób z doświadczeniem życia jako kobieta – dziewczyn, młodych kobiet, osób trans i niebinarnych.

Podczas kolejnych spotkań będziemy rozmawiać o empowermencie i siostrzeństwie, empatii i trosce,  edukacji seksualnej, kwestiach tożsamościowych, prawach kobiet i demaskowaniu patriarchatu. Szczególnie dzisiaj, w obliczu nieustannie dokonywanych opresji na mniejszościach, łamaniu praw człowieka i powszechnej mowie nienawiści, chcemy zaprosić do tworzenia społeczności opartych na równości, empatii i trosce. Społeczności, w których dzielimy się doświadczeniem, wiedzą oraz obawami, a dzięki temu stajemy się sprawcze i odważne. 

Audre Lord, amerykańska aktywistka, feministka, lesbijka, pisarka, która walczyła z klasizmem, homofobią, rasizmem i seksizmem, pod koniec lat 70. powiedziała:

„Każda z nas, wskazując przyczynę milczenia, rysuje oblicza własnego lęku - przed pogardą, krytyką, prowokacją, unicestwieniem. Ale myślę, że przede wszystkim boimy się widoczności, bez której nie możemy do końca prawdziwie żyć. W tym kraju, w którym różnica rasowa powoduje trwałe, choć niewypowiadane zaburzenia wzroku (…) I wszędzie tam, gdzie kobiece słowa wołają o to, by ktoś je usłyszał, każda z nas musi zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za szukanie tych słów, odczytanie ich, podzielenie się nimi i zbadanie ich wagi dla naszego życia (…) Możemy się nauczyć pracować i mówić mimo strachu, tak jak nauczyłyśmy się pracować i mówić mimo zmęczenia. Bo tak zostałyśmy zsocjalizowane, żeby większym szacunkiem darzyć nasze lęki niż własną potrzebę języka i definicji; a czekając w milczeniu, aż nadejdzie moment wyzwolenia z lęku, zginiemy pod ciężarem ciszy"

Z wykładu wygłoszonego 28 grudnia 1977 roku w Chicago, z tomu "Siostra outsiderka"

 

Żeby nie zginąć pod ciężarem ciszy, zapraszamy do tworzenia małej siostrzanej społeczności w ramach spotkań wokół haseł:

Pierwsze spotkania
18 GRUDNIA

jestem
- spotkanie grupy roboczej 
- warsztat wzmacniający prowadzony przez Dominikę Bremer i Paulę Rudź.

 

nadchodzące:

15 STYCZNIA 
mam siłę
- warsztat z oddolnych form wsparcia prowadzony przez Agnieszkę Róż.
- spektakl Teatru Kryły Hałopa (Brześć)  “Frau mit automat”
- dyskusja o prawach kobiet na świecie z udziałem twórczyń spektaklu

19 LUTEGO
mam swój głos
-
warsztat “Granice - spotkanie z asertywnością” prowadzony przez Izę Gawęcką
- o prawie do bycia wysłuchaną - dyskusja o książce Rebecci Solnit “Matka wszystkich pytań”

 

O szczegółach wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

 

ZAPISY DO GRUPY ROBOCZEJ
Zapraszamy osoby z doświadczeniem życia jako kobieta w wieku 16-25 lat do udziału w 15-osobowej grupie roboczej, która będzie stale ze sobą współpracować w ramach planowanych warsztatów i dyskusji. Uczestniczki i uczestnicy grupy roboczej będą mieli darmowy wstęp na wszystkie spektakle oraz koncerty organizowane w ramach cyklu.

Żeby zapisać się do grupy roboczej wystarczy wysłać maila na adres: paularudz@kana.art.pl
Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia ;)

W razie pytań, piszcie do nas śmiało!
Paula Rudź i Dominika Bremer / kuratorki projektu