Hulajpole

Hulajpole

premiera filmu
reżyseria: alex libertad

Spotkanie z twórcami i bohaterami
prowadzenie Weronika Fibich

koncert /solo gitarowe
Hubert Kostkiewicz

 

"Czym jest skłot? Skłot jest domem."


Zapraszamy na premierowy pokaz filmu alexa libertada opowiadającego historię kolektywu anarchistek i anarchistów z Wrocławia o nazwie Hulajpole, który w 2019 roku zajął opuszczoną, przeznaczoną do wyburzenia willę. Własnym nakładem pracy z zaniedbanego budynku stworzyli autonomiczną przestrzeń – Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina.

Zbudowany na wypowiedziach członkiń i członków kolektywu oraz archiwalnych nagraniach, film wnika głęboko w codzienne życie z pozoru zamkniętej społeczności. Podejmuje tematy sprawiedliwości, troski o innych, władzy państwa i kapitalizmu oraz polityki mieszkaniowej w Polsce.

Dzięki obrazom, wypowiedziom i osobistym wypowiedziom bohaterek i bohaterów obala szereg stereotypów na temat skłotów – tworzy w ich miejsce poruszającą uniwersalną opowieść o poszukiwaniu alternatywy we współczesnym świecie, szczelin dających przestrzeń na realizację podstawowych tęsknot i wartości: bliskości, troski, niezależności, wolności.

 

Po filmie zapraszamy na spotkanie z twórcą, bohaterkami i bohaterami filmu.


Wieczór zakończymy koncertem solowym wrocławskiego muzyka i aktywisty związanego ze środowiskami anarchistycznymi – Huberta Kostkiewicza.

 

alex libertad – związany od kilku lat ze Szczecinem ur. w 1992 artysta multidyscyplinarny. Tworzy instalacje ruchome i dźwiękowe, zajmuje się muzyką noise, krytykuje systemy władzy i tworzy filmy anarchistyczne.

W Teatrze Kana miały miejsce premiery jego dwóch poprzednich filmów: „Wycięci” o na poły wyobrażonej podróży uwięzionych na Białorusi anarchistycznych dysydentów, oraz „Zupa wielowarzywna” o szczecińskiej grupie Food Not Bombs.

 

Hubert Kostkiewicz -  związany z grupą The Kurws, na co dzień współpracuje z post-punkowym zespołem Atol Atol Atol.  Muzyk, organizator, animator kultury i dziennikarz. Zagrał kilkaset koncertów i co najmniej tyle zorganizował. Obecnie bada obszary abstrakcyjnej muzyki elektroakustycznej i improwizowanej.

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach kierunku programowego Teatru Kana pn. artywizm prowadzonego przez Weronikę Fibich i Rafała Foremskiego.

 

Piątek 11.07.2025 godz. 19.00 / Teatr Kana / wstęp wolny