Democracy // SPOIWA KULTURY

DZIEŃ SZÓSTY

28 czerwca, godzina 19.00, „Democracy” – spektakl Teatru Akhe (Rosja), Gryf Nieruchomości – wejście z Nabrzeża Starówka, wstęp wolny

 

Dzień szósty to dzień odwróconego Karnawału, przewrotnych współczesnych Dionizjów, które im bardziej zanurzone są w żywiole zabawy, tym boleśniej dotykają pamięci czasu Przejścia. Rosyjski teatr Akhe na każdym poziomie swoich działań tworzy rzeczywistość alternatywną, absurdalną, komiczną i tragiczną jednocześnie, pełną nostalgii i pełną dystansu. A wieczorem – FINAŁ MUZYCZNY, prosto z Arizony.


„Democracy” 
Gdyby ktoś chciał stworzyć portret naszej epoki, byłby to obraz namalowany ropą naftową. Ropa jest nierozerwalnie związana ze zwycięską maksymą XX wieku − demokracją. Co będzie jej odpowiednikiem w nadchodzącym stuleciu? Co wyłoni się z globalnego potopu terminów, pojęć i problemów? Aktorzy AKHE dosłownie nurzają się w lepkiej czarnej cieczy i sprawiają, że baryłki się przelewają. Z nożami, gąbkami zrobionymi z chleba i lepkimi graffiti celebrują surową łabędzią pieśń światowego porządku, jaki znamy. 


AKHE jest jednym z najbardziej renomowanych rosyjskich kolektywów artystycznych. Ironicznie opisują swoje spektakle – pełne dziwnych przedmiotów i aluzji do sztuki – jako „teatr inżynieryjny”. W ostatnich latach zrealizowali kilka spektakli na zlecenie i byli zaangażowani w różne koprodukcje z uznanymi organizatorami (m.in. Berliner Festspiele, Kampnagel Hamburg i FIDENA Bochum). UNIDRAM zaprezentował do tej pory niemal wszystkie ich produkcje.


reżyseria, ruch sceniczny: Inżynieryjny Teatr AKHE
obsada: Maxim Isaev, Pavel Semchenko, Nick Khamov
oświetlenie: Alexandr Kurganskiy
dźwięk: Denis Antonov
zdjęcia: Nick.V. Demented