AYES DEL ALMA

to produkcja grupy TRANSEÚNTE
 

To laboratorium twórczości artystycznej, koncentrujące się na zjawisku synkretyzmu we współczesnych społeczeństwach. Kwestionuje ruch, do którego wszyscy należymy, jako niezależną istotę. Robi to za pomocą symbolicznej ikonografii ludzi, systemów, zachowań, rytuałów i badań archiwalnych. Pod lupę bierze osoby, które musiały migrować z Polski na Kubę.


Transeúnte jest platformą produkcji kulturalnej, która jest w ciągłym ruchu. Zaczynając od nawiązania dialogu, badania obranego tematu, kończąc na analizie pamiątek i wspomnień –
ma na celu odnalezienie i ujawnienie zachowań, nawyków, zwyczajów z zapomnianych społeczności znajdujących się na różnych terytoriach, często na pierwszy rzut oka ukrytych. Projekt ma prowokować do refleksji na temat migracji ukazanej przez pryzmat naszego najbliższego otoczenia, w domach sąsiadów, w ich wspomnieniach. Wykorzystując spotkanie jako narzędzie poznania, konfrontuje różnice pokoleniowe, kulturowe, płeć, predyspozycje fizyczne – by inicjować procesy komunikacji oraz miejskiej i społecznej transformacji.

Transeúnte tworzą:
Judith Ferreras – twórczyni projektu, odpowiedzialna za reżyserię, montaż i produkcję
Zuzanna Marczak – aktorka, odpowiedzialna za część graficzną projektu i tłumaczenia
Levys Daniel – choreograf, odpowiedzialny za promocję produkcji