zapraszamy na spotkanie śpiewacze w kościele w Maruszynie, w którym pieśni adwentowe „z tradycji wiejskiej, miejskiej i klasztornej, począwszy od wieku XV po dziś dzień” z repertuaru Witka Brody i Beaty Oleszek przenikać się będą z repertuarem podhalańskim. Spotkanie będzie miało charakter otwarty, dla wszystkich zgromadzonych przygotujemy teksty, by mogli wspólnie włączyć się do śpiewu.
Witold Broda – muzyk , miłośnik, znawca i badacz tradycji ludowej, założyciel grupy Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów, laureat m.in. Folkowego Fonogramu Roku oraz Festiwalu Nowa Tradycja. Kapela Brodów to miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Starodawne polonezy, finezyjne mazurki, dzikie obery, zaskakujące polki – to elementy zbieranego przez ponad 20 lat unikalnego repertuaru kapeli. Kapela wydała dotąd następujące płyty: „Pieśni na rozmaite święta”, „Kolędy i inne pieśni”, „Pieśni Maryjne” i „Tańce Polskie” i „Do świętych”, „Muzykaim”.
Beata Oleszek - od 25 lat śpiewa w zespole Jarzębina; sposób śpiewu i pieśni przejęła od starszych mieszkanek wsi Kocudza, położonej niedaleko Biłgoraja, jednak w czasie długoletniej praktyki wykształciła swój indywidualny, charakterystyczny styl. Jako aktorka i śpiewaczka brała udział w dramatach liturgicznych wystawianych przez Scholę Teatru Węgajty z Nowego Kawkowa k.Olsztyna. Razem ze Scholą, a także "Jarzębiną" występowała m.in. na Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu, we Włoszech i Chorwacji. Nagrała solową płytę z akompaniamentem suki biłgorajskiej i liry korbowej, na których zagrał Maciej Kaziński.
Projekt „Wokół Tradycji” Ośrodka Teatralnego Kana dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury