Wycięci

Projekt Aliaksandra Vialitchanka - niezależnego białoruskiego dziennikarza, a od niedawna studenta Akademii Sztuki w Szczecinie, jest wyrazem wsparcia i solidarności z trzema aktywistami uwięzionymi i skazanymi na 5 lat więzienia przez reżim Łukaszenki.
 
Ci ludzie są moimi bliskimi przyjaciółmi, razem walczyliśmy o budowanie sprawiedliwego i solidarnego społeczeństwa. Zdążyłem wcześniej wyjechać z Białorusi, udało mi się uniknąć aresztowania. Jestem wolny i chcę nie tylko pokazać solidarność wobec swoich kolegów, ale też podzielić się „praktyką solidarności, poprowadzić warsztaty wsparcia. Dlatego "wysłałem" moich uwięzionych przyjaciół w podróż dookoła świata w formie papierowych figurek. Do współpracy zaprosiłem ludzi z różnych krajów. Wysłałem im przygotowany wcześniej plik ze zdjęciami kolegów i poprosiłem o ich wydrukowanie i wycięcie w formie papierowych figurek, a następnie o ustawienie i sfotografowanie ich w jakimś wybranym, ulubionym miejscu. Poprosiłem również o nagranie krótkiego video, w którym opowiedzą, dlaczego to właśnie miejsce zostało wybrane. W ten sposób moi przyjaciele odwiedzili m.in. Polskę, Litwę, Gruzję, Niemcy, Chile, Tajwan, Danię i Norwegię. Solidarność nie ma granic.
Aliaksandr Vialitchanka
 
 
Sasha Belov, Zhenya Rubashko i Artem Solovey, bohaterowie projektu, są członkami inicjatywy "jedzenie zamiast bomb" w Mińsku (Białoruś). Przez kilka lat w weekendy przygotowywali wegańskie jedzenie i przynosili je do punktów dystrybucji dla bezdomnych, rozdawali także ubrania i leki oraz udzielali innej niezbędnej pomocy potrzebującym. W 2020 roku w kraju rozpoczęły się protesty po kolejnych sfałszowanych wyborach prezydenckich. Na ulice wychodziły dziesiątki tysięcy ludzi, którzy byli temu przeciwni. Ale już pod koniec 2020 r.w kraju rozpoczęły się masowe represje. Chłopaki zostali zatrzymani latem 2021 r., oskarżeni o udział w marszach protestacyjnych i współtworzenie formacji ekstremistycznej. Niedawno sąd wydał wyrok 5 lat więzienia.
Sasha Belov, Zhenya Rubashko i Artem Solovey, podobnie jak tysiące innych Białorusinów i Białorusinek, są teraz w więzieniu i potrzebują naszego wsparcia!
 
 
Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie napisz na adres: project.cutout@gmail.com