SzczODRA

SzczODRA

Startujemy z nowy projektem:
 

SzczODRA

 

SzczODRA to cykl działań zmierzających do odkrywania niejednoznacznych związków z rzeką, która pozornie wpisana w tożsamość Szczecina od lat płynie odrębnym, choć nie własnym nurtem, pozostając poza obszarem codziennej miejskiej świadomości. Określając ten stan, zwracać będziemy uwagę na zagrożenia, zmiany, a także obfitość i potencjał osobliwego sąsiedztwa miasta i rzeki.

 

16.09.2023, godz.12.00, Gryfino (obowiązują zapisy: info@kana.art.pl)
Pałace na wodzie – spotkanie w drodze


Adam Robiński / Łukasz Ławicki

„[...] jeszcze cztery tysiące lat temu bobry miały większy wpływ na kształtowanie przestrzeni niż ludzie, którzy chowali się w jaskiniach i wyrabiali kamienne narzędzia. W tym samym czasie bobry ścinały drzewa, przez co zmieniały skład gatunkowy lasów, tamowały cieki, budowały mokradła i modyfikowały granice wododziałów”.

Adam Robiński „PAŁĄCE NA WODZIE. Tropem polskich bobrów”.

 

W ramach pierwszej odsłony projektu SzczODRA zapraszamy na spotkanie autorskie w drodze, na Międzyodrzu – terenie niegdyś intensywnie ukształtowanym przez człowieka, a obecnie jednym z najciekawszych obszarów przyrodniczych. Wspólnie z Adamem Robińskim – dziennikarzem, przewodnikiem, autorem książek o styku sztuki i natury i Łukaszem Ławickim – ornitologiem, współinicjatorem powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, szukać będziemy wodnych pałaców, fragmentów tam, śluz i innych śladów hydrotechnicznej aktywności ludzi i bobrów, słuchać historii o ich zwyczajach, związkach i zagrożeniach.

 

Adam Robiński (ur. 1982) – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Opublikował książki Hajstry. Krajobraz bocznych dróg, Kiczery. Podróż przez Bieszczady oraz Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów. Otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym.

Łukasz Ławicki – przyrodnik, ornitolog, odrofil. W Międzyodrzu zakochany od czasów licealnych. Od ponad dwóch dekad pochłaniają go badania i ochrona ptaków, szczególnie nad Odrą. Jeśli nie przebywa w terenie, to najczęściej pisze artykuły i redaguje teksty do periodyków ornitologicznych. Orędownik idei utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

 

 

16.09.2023, godz. 18.00, Łąka Kany, Szczecin (wstęp wolny)
Słowo bóbr jako czasownik
spotkanie z reportażystą Adamem Robińskim

 

O perspektywie innej niż ludzka rozmawiać będziemy w kontekście próby uchwycenia przez autora książki „Pałace na wodzie” fenomenu Bobrów. O spotkaniu świata ludzkiego i nie-ludzkiego, o mediacjach pomiędzy nimi. Podążając za opowieścią o krainie nie-ludzkiej, odkrywać będziemy warsztat pisarski Robińskiego, rozpoznawać punkty styczne sztuki i natury. Rozczytywać inne niż antropocentryczne znaki.

 

"Pałace na wodzie": Oto Polska B jak bóbr. Po II wojnie światowej jej mieszkańców dało się policzyć na palcach. Kiedy Aleksander Ford kręcił filmową adaptację Krzyżaków, zwierzę do słynnej sceny polowania znalazł dopiero w gdańskim rezerwacie. Ale to już przeszłość. Dziś trudno o jakiekolwiek rachuby, a największe europejskie gryzonie żyją od Bałtyku po Tatry. Historia polskiej populacji bobra w XX wieku jest opowieścią o spektakularnym powrocie gatunku jeszcze niedawno zagrożonego wymarciem. Pałace na wodzie to zapis krajoznawczego śledztwa – prowadzonego w Gdańsku i Poznaniu, na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Mazowszu oraz w Bieszczadach – w poszukiwaniu historycznych korzeni kraju bobrów i źródeł jego obecnej potęgi. To również przewodnik po z pozoru niewidzialnym świecie tych zwierząt. A także zachęta do nawiązania dobrosąsiedzkich stosunków. Bo metropolie bobrów to przeciwieństwo miast ludzkich: pełne wody i bujnej zieleni, samoistnie filtrujące zanieczyszczenia, buchające gatunkową różnorodnością.

________________________

Wspieramy: pnddo.pl

 

Projekt kuratorują: Weronika Fibich, Rafał Foremski, Marta Poniatowska, Paula Rudź
Identyfikacja graficzna: Małgorzata Gurowska
Współpraca: Michał Przyborowski, Małgorzata Michniak, Katarzyna Bielawa, Grażyna Iłowiecka
Organizator: Ośrodek Teatralny Kana
Dofinansowanie: Miasto Szczecin