OFF Kontrapunkt

Z nieskrywaną przyjemnością prezentujemy Państwu tegoroczny program OFF Kontrapunktu. Napisać, że jest najlepszy i najwłaściwszy, byłoby nadużyciem, ale z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest najrzetelniejszy. Jest bowiem owocem naszych wspólnych zmagań, refleksji, wielogodzinnych rozmów i pięknych sporów.

Z ponad stu zgłoszeń wybraliśmy kilkanaście prezentacji z różnych stron kraju. Jak szeroka to gama podjętych tematów, artystycznych charakterów i postaw, czy w  końcu wypowiedzi scenicznych, przekonają się Państwo już we wrześniu. 

Wybrane przez nas spektakle zapraszają do dialogu nie tylko artystycznego, ale przede wszystkim społecznego i (co nie jest bez znaczenia) istotnego dla nurtu pozainstytucjonalnego, którego czujemy się częścią. W tym gronie są zarówno propozycje, które zaskoczyły nas swoją formą, twórczym zapałem i poszukiwaniem własnej indywidualnej wypowiedzi, jak i grupy, które od wielu lat nieprzerwanie, konsekwentnie i zespołowo budują swoje drogę twórczą.      

Tak skonstruowanym programem chcemy stworzyć przestrzeń nie tylko do rozmowy twórców z widzami, lecz także do wymiany między różnymi pokoleniami artystów współtworzących polski off. 

I nie bez znaczenia są tutaj nasze przekonania o wolności w sztuce, odważnej postawie autorskiej czy bezkompromisowej drodze poszczególnych teatrów oraz twórców i twórczyń. Przyszłość takiego teatru i tego środowiska zależy przecież właśnie od nich i od ich zaangażowania, które w obecnym czasie jest szczególnie cenne.        

Drodzy Widzowie, nasza przygoda z wyborem garstki spektakli z ponad stu zgłoszeń, choć trudna, zbudowała w nas przekonanie, że warto usłyszeć dziś to, o czym mówi polski off. Pozostaną z nami oczywiście pytania. Czy jest on wciąż potrzebny i ważny? Czy posiada jeszcze jakiś wspólny mianownik i wspólne wartości? Czy coś wyznacza? Naszym szczecińskim Festiwalem, a w szczególności jego nurtem offowym, przypominamy o Zygmuncie Duczyńskim (twórcy Teatru Kana), dla którego właśnie taki teatr stanowił punkt wyjścia do rozmowy ze światem i z odbiorcami jego sztuki. Tego potrzebujemy. Tak uważamy. 

Dlatego mamy nadzieję, że off zabrzmi w tym roku intensywnie. Jesteśmy również przekonani, że w zderzeniu z programem głównym Festiwalu, stanowi ciekawą propozycję dla widzów ze Szczecina, z naszego województwa i z całej Polski.

 

W imieniu Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej Rada Programowa OFF Kontrapunkt

Iwona Konecka
Paula Rudź
Krzysztof Gmiter
Marek Kościółek
Dariusz Mikuła
Maciej Ratajczyk

 

PROGRAM TUTAJ