Lato w teatrze

Lato w teatrze

TRWA REKRUTACJA  - link do formularza zgłoszeniowego TUTAJ


LATO W TEATRZE
warsztaty zakończone instalacją

 

Paradeplatz czyli zegar, który zawsze będzie wskazywał złą godzinę

Podczas projektu „Paradeplatz czyli zegar, który zawsze będzie wskazywał złą godzinę” przeprowadzimy śledztwo teatralne, w ramach którego wykonamy pracę reporterską poszukując historii indywidualnych, starych kadrów i dokumentów związanych z Aleją Kwiatową w Szczecinie. Zapoznamy się z zasadami, technikami i narzędziami pozyskiwania informacji. Poznamy podstawy zasad etycznych badacza, sposoby odróżniania prawdy od fikcji, faktów od opinii. Spróbujemy opisać szczeciński deptak z każdej strony – zajmiemy się reportażem, warstwą muzyczną i audiosferą, obrazem i fotografią, a wszystkie nasze odkrycia zamkniemy w instalacji artystycznej, o której kształcie zdecydują uczestnicy. Przywrócimy pamięć, ale podejmiemy także próbę stworzenia alternatywnej historii tego miejsca oraz zadamy pytania o jej funkcjonalność i dostępność dla mieszkańców. Będziemy przyglądać się alei w dużym zbliżeniu, w prywatnej, osobistej opowieści, w której odbija się historia naszego miasta. Zgłębimy pojęcie instalacji w przestrzeni miejskiej oraz teatralnej, poszukamy relacji pomiędzy obiektem, ciałem, a przestrzenią. Z obrazów, dźwięków i słów utkamy mozaikę, która w końcu ożywi Aleję Kwiatową.


prowadzenie:

Paula Rudź - absolwentka wiedzy o teatrze na UJ, dwukrotnie ukończyła kurs w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, animatorka kultury, współautorka Festiwalu Stu Sztuk i Festiwalu Kingdom of Art, koordynatorka i producentka wydarzeń podczas Olimpiady Teatralnej i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Na co dzień związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana oraz Fundacją KONTRA/BANDA, której jest założycielką.

Karolina Sabat - aktorka, instruktorka teatralna, animatorka kultury, instruktorka fitness. Związana z Teatrem Kana. Studiowała filozofię na US. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Członkini Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. Współzałożycielka grupy teatralnej Głowa mała. Współtworzy audycje muzyczne i edukacyjne dla dzieci. Koordynatorka i współreżyserka grupy młodzieżowej t.kanaka działającej przy Teatrze Kana. Współzałożycielka Kryzysowej Grupy Teatralnej.

Bartłomiej Orłowski - absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie (specjalność: edukacja muzyczna). Gitarzysta szczecińskiej grupy CHORZY. Nauczyciel, założyciel szkoły Akukulele.pl, propagator edukacji wolnościowej. Współtwórca, kompozytor, wykonawca live-performance. Samozwańczy realizator dźwięku, muzyk sesyjny, producent wydawnictw dźwiękowych. Doświadczony w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciel akademicki w Akademii Sztuki w Szczecinie w Pracowni Filmu Kreacyjnego w Kolegium Sztuk Wizualnych. W wolnych chwilach - paralotniarz.

Zuzanna Marczak - absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie (dyplom magisterski „Ćwiczenia w czasoprzestrzeni” zrealizowany w pracowni Rzeźby i Transformacji Cyfrowych dr hab. Małgorzaty Kopczyńskiej został nagrodzony przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepsze dyplomy artystyczne. Stażystka w dziale oświetlenia i scenografii w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Od 2019r. członkini grupy Transeunte; Laboratorium twórczości artystycznej. Spektakl „Ayes del Alma” pokazywany był w teatrze Cansona w Hawanie i w teatrze Kana w Szczecinie. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą.

Piotr Nykowski - Fotograf teatralny, reżyser oraz realizator oświetlenia teatralnego. Zajmuje się fotografią dokumentalną od lat uwieczniając wszelkie aktywności artystyczne, spektakle, projekty oraz codzienność. Na stałe związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, współpracuje  również z teatrami w Poznaniu i Opolu. Laureat pierwszej nagrody ogólnopolskiego konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny. Co roku dokumentujący projekty Lata w teatrze w Stepnicy, Szczecinie, Golczewie czy Maszewie. Członek Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej oraz grupy korpuskularnej Light OFF.


Wiek i liczba uczestników: 15-18 lat, 15 osób
Termin i miejsce prowadzenia warsztatów: 17 -30 sierpnia, Teatr Kana w Szczecinie

 

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.plwww.facebook.com/programLatowteatrze