OKNO. ZBLIŻENIA 2018

OKNO. ZBLIŻENIA 2018

OKNO to projekt edukacji przez praktykę – od dwudziestu już lat spotykamy w nim ze sobą doświadczonych, ważnych dla nas twórców oraz młodych ludzi, dla których teatr staje się ważną częścią życia. W tym roku łącznikiem tematycznym jest „pieśń ciała” – odnajdywanie organicznych dźwięków i harmonii wydobytych z ruchu, działania i ciszy. 

SPOTKANIE PIERWSZE to „Songs of war and the sky”: Uliana Horbachevska, Jean-François Favreau, Ryszard Latecki, Ostap Kostyuk, Katarina Leonova, Bernard Favreau (Ukraina/Francja/Polska). „Pieśni wojny i nieba” to międzynarodowy projekt muzyczno-performatywny łączący tradycyjne techniki wokalne, elementy sztuk walki oraz dźwięki żywiołów. Jego podstawą są bizantyjskie i łacińskie pieśni sakralne, a konkretnie: tradycje ukraińskiej i korsykańskiej polifonii, jak również pieśni rytualne ludów góralskich i tańce wojenne z Francji, Włoch, Karpat. 

Osią projektu jest święty obraz wieży Babel – zrodzony w kolebce kultury indoeuropejskiej.
Legenda powiada, że ludzkość odrodzona po wielkim Potopie posługiwała się unikalnym językiem. Ludzie zgromadzili się, aby zbudować rytualną wieżę stanowiącą łącznik pomiędzy Ziemią a Niebem. Potem jednak doszło do rozłamu, pojawiły się konflikty, ludzie przestali się rozumieć, podzielili się i rozeszli w różne strony. Gdzieś pomiędzy zgromadzeniem, na którym wzniesiono wieżę ku Niebu (a może przeciw Niebu?) a rozpadem i podziałem toczy się wewnętrzna walka ludzkości o swoje przeznaczenie.

Naszym celem jest zbadanie tego terytorium – na poziomie dźwięku, słowa, muzyki, ruchu i rytmu, a także na poziomie rytualnym i przybliżenie go do pytań, które stawiamy sobie dziś: Czym jest walka – walka z wrogiem, z oczywistą niesprawiedliwością, z moim wąsko rozumianym „ja”? Co naprawdę jest dla mnie moim „domem” – o który gotów byłbym walczyć? Co oznacza dla mnie termin „wyzwanie”: jaki jest smak wojny i pokoju – przed i po? Naszym celem jest przywołanie istoty ludzkiego podziału i wspólnego harmonijnego wysiłku poprzez muzyczne rzemiosło i sceniczną kompozycję: cykliczną podróż od pierwszego pojawienia się dźwięku, świata i języka, poprzez przepływ świętej litanii, przez podział ludzkości, jaki dokonał się na wieży Babel; przez ludowe rytuały i radosne tańce młodzieży, przez pożegnanie przed walką, przez smak wyzwań wojownika i przez odkrywanie związków pomiędzy pieśniami pogrzebowymi i dźwiękami kołysanek. Naszym celem nie jest dokonanie fuzji, w której tradycyjne formy połączyłyby się w słodkie kontinuum muzyczne; chcemy odważnie przejść przez serię zwrotów, wyzwań i konfliktów, tworząc platformę, na którą możemy mieć nadzieję na prawdziwe spotkanie – jako ludzie.
Zapewne do naszego projektu dobrze pasowałby również tytuł ilustrowanego zbioru wierszy Williama Blake’a: „Pieśni niewinności i doświadczenia”.

Projekt powstał we współpracy z praktykiem indyjskich sztuk walki Sankarem Lalem Sivasankaranem Nairem. Bierze w nim udział sześć osób z Ukrainy, Francji i Polski, zaangażowanych w rozmaite praktyki performatywne, takie jak tradycyjna polifonia, muzyka improwizowana, teatr rytualny, tradycyjne tańce i muzyka.  Praca odbywały się na Ukrainie, w Polsce i we Francji. Wsparcia udzieliły: Instytut Grotowskiego we Wrocławiu i Site de pratiques théâtrales Lavauzelle we Francji. 


Zespół: 
Uliana Horbachevska (Ukraina) − pieśniarka, aktorka, współliderka projektu 
Jean-François Favreau (Francja) − aktor-pieśniarz, współlider projektu 
Ryszard Latecki (Polska) −muzyk, improwizator 
Ostap Kostyuk (Ukraina) − muzyk, pieśniarz, tancerz 
Katarina Leonova (Ukraina) − aktorka, pieśniarka 
Bernard Favreau (France) − pieśniarz 

Program:
2−3 czerwca, od godziny 10.00 -  „Droga do Twojego osobistego dźwięku” - warsztaty, prowadzenie: Jean-François Favreau, Uliana Horbachevska,
9 czerwca, godzina 19.00 -  prezentacja metod pracy, projekcja filmu „Living Fire”, reż. Ostap Kostyuk
10 czerwca, godzina 19.00 - „Pieśni wojny i nieba”, koncert/dramaturgia dźwięku


Projekt „OKNO – ZBLIŻENIA 2018” dofinansowano przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z program: Edukacja Teatralna.