w ramach projektu Wokół Tradycji zapraszamy na spotkanie poświęcone Pieśniom Adwentowym, organizowane w jednej z najwyżej położonych wsi w Polsce – w Bańskiej Wyżnej na Podhalu. Gospodarzem spotkania będzie Stanisław Bielecki – działający aktywnie od lat w regionie nauczyciel, animator i inicjator wielu przedsięwzięć, a także pomysłodawca i współorganizator wypraw „ku ludziom” na tereny Huculszczyzny, Bukowiny Rumuńskiej, Mołdawii i Naddniestrza, stanowiących nierozerwalną część projektu Wokół Tradycji.
O ile stare, wykonywane dawniej kolędy bywają dość mocno obecne w świadomości osób zajmujących się muzyką tradycyjną, o tyle repertuar adwentowy pozostaje ciągle stosunkowo słabo rozpoznany i ograniczony do kilku zaledwie utworów. W ramach spotkania wspólnotowego w Bańskiej chcielibyśmy poszukać zagubionych, wspólnych i indywidualnych wątków związanych z tym okresem. Przewodnikami w poszukiwaniach będzie dwójka znakomitych muzyków: Witek Broda – skrzypek, lirnik, badacz tradycji, od lat zgłębiający i wykonujący zapomniany repertuar świecki i obrzędowy związany z polską muzyką tradycyjną z różnych regionów oraz Beata Oleszek - śpiewaczka z zespołu Jarzębina z Kocudzy k. Biłgoraja, wychowana w niezwykle bogatej tradycji roztoczańskiej. W spotkaniu udział wezmą również mieszkańcy Bańskiej i okolic, a także grupa podhalańskich muzyków współpracująca ze Stanisławem Bieleckim.
Witold Broda – muzyk, miłośnik, znawca i badacz tradycji ludowej, założyciel grupy Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów, laureat m.in. Folkowego Fonogramu Roku oraz Festiwalu Nowa Tradycja. Kapela Brodów to miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Starodawne polonezy, finezyjne mazurki, dzikie obery, zaskakujące polki – to elementy zbieranego przez ponad 20 lat unikalnego repertuaru kapeli. Kapela wydała dotąd następujące płyty: „Pieśni na rozmaite święta”, „Kolędy i inne pieśni”, „Pieśni Maryjne” i „Tańce Polskie” i „Do świętych”, „Muzykaim”.
Beata Oleszek - od 25 lat śpiewa w zespole Jarzębina; sposób śpiewu i pieśni przejęła od starszych mieszkanek wsi Kocudza, położonej niedaleko Biłgoraja, jednak w czasie długoletniej praktyki wykształciła swój indywidualny, charakterystyczny styl. Jako aktorka i śpiewaczka brała udział w dramatach liturgicznych wystawianych przez Scholę Teatru Węgajty z Nowego Kawkowa k.Olsztyna. Razem ze Scholą, a także "Jarzębiną" występowała m.in. na Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu, we Włoszech i Chorwacji. Nagrała solową płytę z akompaniamentem suki biłgorajskiej i liry korbowej, na których zagrał Maciej Kaziński.
Projekt „Wokół Tradycji” Ośrodka Teatralnego Kana dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury