OFF KONTRAPUNKT: W zawieszeniu

OFF KONTRAPUNKT: W zawieszeniu

WACHOWICZ / GRABOWSKI (Kraków) 
 

scenariusz oraz teksty: Marta Paradecka we współpracy z Moniką Wachowicz oraz Artim Grabowskim
reżyseria: Arti Grabowski
scenografia: Monika Wachowicz oraz Arti Grabowski
w roli głównej: Monika Wachowicz
aranżacja muzyczna: Mirek Matyasik
głos z offu: Amelia − Helena Mazu
montaż tekstu z offu: Leszek Kwaśniewicz
zdjęcie do standu: Joanna Nowicka

czas trwania: 55 minut
data premiery: 18 listopada 2018 w Teatrze Rozbark w Bytomiu 


"...ponieważ nie znamy dnia swojej śmierci, traktujemy życie jak niewyczerpane źródło, a przecież wszystko zdarza się tylko określoną, i to niewielką liczbę razy. Jak często jeszcze przypomnisz sobie popołudnie z dzieciństwa? To, które tkwi tak w tobie głęboko, że nie wyobrażasz sobie bez niego życia, może cztery, pięć razy, może nawet mniej, ile razy zobaczysz wschód księżyca w pełni, może dwadzieścia, a jednak życie wydaje się niewyczerpane..." (Paul Bowles, "Pod osłoną nieba")

"W zawieszeniu" jest kameralnym i zarazem dynamicznym seansem teatralnym z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. Jest dramaturgiczną próbą zmierzenia się z tematem tabu onkologicznej choroby. To opowieść o walce życia ze śmiercią, z samotnością w cierpieniu i bólu; o codziennych bitwach o godność, oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji... o nadziei. Inspiracją do spektaklu były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora” oraz filozofia Karla Jaspersa. Pomysł na realizację projektu zrodził się w głowie Marty Paradeckiej, w trakcie doświadczenia sytuacji granicznej, która w przypadku Marty przybrała formę choroby. "Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby." Spektakl jest epitafium dla Marty Paradeckiej.


Marta Paradecka (ur. 24.07.1979 – zm. 12.01.2018) − prezes Fundacji „Sztuka dla Życia“. W ramach fundacji zrealizowała między innymi projekt „Kim jesteś − kim jestem? Przeglądam się w twarzach moich przodków”. Dotyczył on dziedzictwa kulturowego, a w prezentacji uczestnicy warsztatów zapraszali widzów w teatralną podróż, w przeszłość swoich przodków. W roku 2017 powstał projekt „Sztuka w służbie ducha i ciała”. Zorganizowała w nim bezpłatne zajęcia artystyczno-terapeutyczne, adresowane do osób chorych onkologicznie. Wystąpiła w kilku spektaklach Teatru IOTA. Była aktorką Teatru Cogitatur i współzałożycielką Teatru A Part w Katowicach. Zorganizowała festiwal teatralny w Połczynie Zdroju (Połczyńskie Impresje Teatralne) − pomysł, jak sama mówiła, „wziął się z jej głowy i z serca”. W Kołobrzegu, w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr Kontakt, z którym zrealizowała Eksperymentalną Formę Teatralną „Szczudłodram”. Ukończyła podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Marta była zwolenniczką idei, która za główny cel stawiała sobie działania wokół kultury i sztuki jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu. Była organizatorem wielu inicjatyw artystycznych, pomagała, wspierała, inspirowała, a sztuka towarzyszyła jej na każdym kroku.

Monika Wachowicz − aktorka, instruktor teatralny i pedagog, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m.in. z katowickim Teatrem Cogitatur; współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2. Prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji. Brała udział we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part (za wyjątkiem przedstawień solowych „Kołysanka” i „Więzy”). Koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych „A Part“. Prowadzi Studio Aktorskie Teatru A Part. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

dr hab. Arti Grabowski − artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser. Autor ponad 200 wystąpień performance, spektakli teatralnych wystawionych w  83 krajach. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W latach 2002−07 współpracował z poznańskim teatrem Porywacze ciał.



09.05.2019, godzina: 17.00, 20.00, Teatr Kana, bilety: 20 zł