Czy Japonia to Lailonia - OKNO 2019

Czy Japonia to Lailonia - OKNO 2019

Spotkanie z udziałem Jana Zamojskiego poświęcone relacji z wizyty Teatru Kana w dwóch azjatyckich stolicach: Tokio i Pekinie w grudniu 2011 roku, z projekcją krótkiej filmowej akcji performatywnej „Czy Japonia to Lailonia“ oraz miniwykład Jana Zamojskiego o różnych realizacjach w Polsce, których inspiracją były "Bajki" Leszka Kołakowskiego.


OKNO – ZBLIŻENIA: GŁOSY KANY
Tym razem (w ciągu całego 2019 roku) w ramach OKNA będziemy dzielić się z Wami własnym doświadczeniem – doświadczeniem zespołu, który wyznacza kierunki, tematy, obszary i formy pojawiające się na scenie Kany. Nasi widzowie znają je z pojedynczych wydarzeń, z których żadne nie jest jednak przypadkowe: jest częścią większej całości i etapem drogi, którą wspólnie idziemy.

Większość z nas działa w Kanie od co najmniej kilkanastu lat. Sama Kana (licząc od pierwszego wyreżyserowanego przez Zygmunta Duczyńskiego przedstawienia) ma już lat czterdzieści. Każdy z nas w Kanie dorastał, dojrzewał, uczył się teatru. Każdy – zwłaszcza w momencie, kiedy zabrakło lidera − podejmował decyzję o tym, żeby ciągle ją tworzyć. 

Nasza obecna tożsamość, wszystko, co w tej chwili robimy, jest wypadkową tego, kim jesteśmy, czego szukamy, jakie pytania sobie zadajemy. Jest też częścią procesu, któremu zawierzyliśmy, że się staje. Przez wiele lat uczyliśmy się od gości OKNA – zapraszaliśmy tych, których byliśmy ciekawi, którzy pokazali nam wielość ścieżek. Teraz czujemy, że warto   sprawdzić, co się nam wszystkim (w nas wszystkich) przez te lata wydarzyło. Tegoroczne OKNO będzie więc poświęcone Głosom Kany. Będziemy uczyć się od siebie nawzajem. 

Przez spotkania, prezentacje, warsztaty, pokazy spróbujemy przybliżyć cztery najważniejsze linie tematyczne określające kierunki i wybory artystyczno-programowe twórców związanych z Ośrodkiem Teatralnym Kana: Linię Spektakli, Dokumentu, Społeczno-Artystyczną i Wokół Tradycji. 

Styczeń dedykujemy pierwszej odsłonie Linii Spektakli, którą poświęcimy „Lailonii“. To będzie bardzo wyjątkowy i odświętny czas, ponieważ spektakl zagramy dla Państwa po raz setny. Spotkamy się także podczas wykładów, dyskusji, projekcji filmów – wszystko wokół „Lailonii“.


12 stycznia, godzina 20.30, projekcja krótkiej filmowej akcji performatywnej oraz spotkanie, Teatr Kana, wstęp wolny