Wokół Tradycji: Jerycho

Wokół Tradycji: Jerycho

KONCERT zespołu Jerycho z udziałem uczestników warsztatów.

Prezentacja  ukazywać będzie różne tropy związane z repertuarem maryjnym  począwszy  od polskich śpiewów z tradycji ustnej, poprzez pieśni zapisane w XIX wieku, aby na koniec podjąć próbę interpretacji utworów późnego średniowiecza z terenu Polski (polskich i łacińskich) oraz motetów zapisanych w Kodeksie z Montpellier (ms. H 196) z XIII wieku.   Program   obejmować będzie zarówno pieśni już zrekonstruowane przez Bartosza Izbickiego na podstawie rękopisów w wykonaniu zespołu Jerycho, pieśni pochodzące z obszaru żywej tradycji jak i motety nad którymi zespół będzie  pracować wspólnie z uczestnikami warsztatów. Poszczególne utwory zostaną poprzedzone komentarzem prowadzącego.  Wykonywanym pieśniom towarzyszyć zaś będzie  bogate instrumentarium (portatyw, fidel, lira korbowa, fisharmonia).



JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu liturgicznego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez lidera Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji owocnie praktykowanej do XIX wieku.

 

Bartosz Izbicki -  założyciel zespołu Jerycho, doktor historii, muzykolog, organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Od 2008 r. współpracuje z Zakładem Muzykologii Instytutu Sztuki PAN - m. in. przygotowuje komputerowe indeksy polskich antyfonarzy średniowiecznych. Zajmuje się również badaniem tradycji chorału gregoriańskiego w Polsce w XIX wieku.  Od 2009 roku współpracuje z Kapelą Brodów, z którą w roku 2010 nagrał płytę „Pieśni do Świętych Pańskich” oraz zagrał wiele koncertów. Ideałem muzyki liturgicznej jest dla niego  muzyka dawna, przechowana w ludowej tradycji. - Nie staram się wprowadzać na siłę nic nowego. Próbuję odkurzyć dawne perełki. Staram się nadawać im kształt, który pasowałby w tym miejscu, do tych ludzi i do tych czasów - wyjaśniał. 

 

Projekt Wokół Tradycji 2017 został dofinansowany ze środków MKiDN, program Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna.


22.10.2017 godzina: 18:00 Teatr Kana