warsztaty lirnicze

warsztaty lirnicze

WOKÓŁ TRADYCJI 2018
warsztaty lirnicze, spotkanie z pieśnią dziadowską

W ramach cyklu "Wokół Tradycji 2018" Teatr KANA organizuje już po raz szósty  w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie koło Nowogardu kilkudniowe stacjonarne warsztaty gry na lirze korbowej oraz pieśni wędrownych śpiewaków. Na repertuar pieśni złożą się stare tradycje muzyczne i epickie, praktykowane i rozpowszechniane przez wędrownych muzykantów i opowiadaczy.

Formuła projektu stanowiącego nieformalną szkołę tradycji, zakłada zarówno naukę techniki gry na lirze korbowej (dla zainteresowanych), naukę śpiewu repertuaru  dziadowskiego, jak i zwyczajów, funkcji i roli, jakie pełniła ta grupa w środowisku wiejskim. Warsztaty poprowadzą doświadczeni muzycy, wirtuozi i... improwizatorzy poruszający się swobodnie między różnymi stylami muzycznymi pod artystycznym kierownictwem Jacka Hałasa. Projekt zakłada jednak również proces kreacji grupowej polegający na wspólnym tworzeniu interpretacji materiału źródłowego.  Tym razem przyjrzymy się również wątkom, splotom, relacjom pomiędzy dawną muzyką polską i białoruską w czym pomagać nam będzie dudziarz, lirnik, multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów z Białorusi – Aleś Łoś.

Ważnym aspektem warsztatów będą też spotkania z lokalną społecznością − m.in. kontynuacja spotkań ze śpiewaczkami ludowymi (p. Józefą Jurek, p. Janiną Mazurek),  od których  będziemy się starali nauczyć części wykonywanego niegdyś repertuaru. Całość zaś zwieńczy koncert − pokaz powarsztatowy w  kościele w Krzywicach koło Nowogardu.

Uwaga: mile widziana własna lira korbowa.


Informacje o prowadzących warsztaty:

Aleś Łoś – białoruski malarz, etnograf, muzykant, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów. Od ponad 30 lat zajmuje się badaniami nad białoruską, a również wschodnio- i centralnoeuropejską muzyką tradycyjną, a również całokształtem sztuki i wierzeń społeczności wiejskich. Jako muzyk i budowniczy instrumentów szczególną uwagę nadaje takim instrumentom jak dudy białoruskie i lira korbowa. Wyróżnia się znajomością unikatowego repertuaru nieżyjących już białoruskich lirników. Od lat współpracuje z przedstawicielami różnych ośrodków muzyki tradycyjnej w Polsce (np. Fundacja „Muzyka Kresów”), na Litwie i Łotwie. Mieszka i pracuje na farmie  „Barok”, która, wg słów Alesia, „jest miejscem, gdzie można dobrze popracować i wypocząć,  gdzie zawsze czekają na dobrych ludzi”.

Jacek Hałas − od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskiej w żywej tradycji, zapisach etnografów i domowych archiwach. Muzykant, śpiewak, tancerz. Współtwórca interesujących formacji muzycznych  (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów czy Lautari). Zajmuje się tańcem korowodowym, wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych wieloletnich poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

Uczestnicy warsztatów pokrywają jedynie część kosztów zakwaterowania i wyżywienia czterodniowego pobytu w wysokości 180 zł.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (zapisy na kasia@kana.art.pl lub pod nr tel. 914330388, 914341561).


Projekt dofinansowano przez MKiDN z programu: Kultura ludowa i tradycja.

Film

FILM