OFF KONTRAPUNKT: Od obozu do wywozu

OFF KONTRAPUNKT: Od obozu do wywozu

TEATR SPOTKAŃ WIELU (Goleniów)


wykonanie: Piotr "Jaszczur" Śnieguła
współpraca: Adam Rosiński

czas trwania: 60 minut
data premiery: 28 kwietnia 2018 roku na Festiwalu Kingdom of Art w Szczecinie


Bębny biją, klarnet gra, kibice w gotowości, ja stoję. Stoję może jak słup soli. Stoję i modlę się do Matki Boskiej Grotowskiej. Stoję, czasami zaśpiewam. Ewentualnie uścisnę sobie z kimś dłoń. Ale nagle JEB! Trach! Trzeba zawalczyć o własną tożsamość teatralną, wziąć resztki godności i opowiedzieć o swojej naiwności. Nawet jeśli mam dostać w ryj za to, że inaczej kocham swój kraj.

Spektakl jest pokazem pracy. Pracy, która trwa i trwać będzie. Po wielu latach funkcjonowania w grupie przyszedł czas na bycie samemu. W imię walki o własną tożsamość. W imię teatru studenckiego. W imię próby, która nawet jeśli będzie słaba, to z pewnością będzie własna. Czołem Średniej Polsce!

Piotr "Jaszczur" Śnieguła − aktor, muzyk, kompozytor, instruktor teatralny. Od 2013 roku związany z Teatrem Brama z Goleniowa, a od roku 2015 członek grupy kabaretowej Impro z Krypty na Zamku Książąt Pomorskich. Lider formacji muzycznej Takie Po Prostu Trio. Klarnecista, gitarzysta w zespole muzycznym Tarapaty. Muzyk, kompozytor  w Teatrze 6 i pół oraz w Teatrze Kingdom Of Curvy Fork. Założyciel Teatru Spotkań Wielu. Twórca autorskich warsztatów muzycznych oraz teatralnych. Autor oraz wykonawca dwudziestoczterogodzinnego spektaklu  „24 spotkania świra ze świrem”. Koordynator licznych festiwali teatralnych. Na swoim koncie ma kilkaset występów scenicznych zarówno w Polsce, jak i zagranica?. Obecnie student międzyuczelnianego kierunku arteterapia w Katowicach. Miłośnik absurdu oraz polskiej muzyki folkowej. Wielki fan „Gwiezdnych Wojen”. 

Adam Rosiński − student public relations na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2013 roku członek Teatru Brama, a od 2018 roku członek Teatru Spotkań Wielu. Wolontariusz europejski EVS, który w 2018 roku ukończył projekt w organizacji ORFEAS w Xylokastro. Od 2015 do 2017 roku wokalista zespołu Karpet, od 2018 roku wokalista zespołu Sup’ Lies. Uczestnik europejskich projektów teatralnych w Madrycie, Amsterdamie, Turynie, Westouter, Greifswaldzie, Kamminke, Strzelewie, Goleniowie. Aktor w spektaklach: „Poczekalnia”, „Fakeryzm”, „Szkoła”, „Na początku świata”, „Kto się boi wilka”, „Sen nocy letniej”. Aktor Grupy Komediowej Impro z Krypty na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kuglarz, zawodowy szczudlarz oraz artysta fire show. Animator dziecięcy oraz lider warsztatów teatralnych.

Fragmenty recenzji:
"[…]choć punktem wyjścia owej teatralnej opowieści staje się doświadczenie ostatniego roku życia autora (a konkretnie przeprowadzka do Katowic z rodzinnej miejscowości o wdzięcznej nazwie Żółwia Błoć), to w warstwie koncepcyjnej przedstawienia rozchodzi się głównie o podróż w wymiarze metaforycznym. Niepewność związana z ciągłą wędrówką, konieczność nieustannej konfrontacji z samym sobą, ale też z rozpościerającą się za oknem, coraz bardziej obcą Polską – to czynniki budujące fundamenty scenicznej wypowiedzi Śnieguły.  Na poziomie inscenizacyjnym przedstawienie stanowi kolaż improwizowanych monologów, przeplatanych sekwencjami muzycznymi. Realizacją warstwy dźwiękowej autor zajmuje się osobiście – śpiewa, gra na lirze, gitarze i klarnecie. […] Aktor opowiada o swym rodzinnym mieście, przywołuje anegdoty z życia rodziny, w swobodny sposób nawiązuje interakcje z widzami. Dalece mniej zabawnie robi się, gdy zagląda na zgromadzenia narodowców, na który wgląd mamy dzięki projekcji video […]".  (Agata Kędzia)

"[…] Byliśmy w tym wszyscy bardzo razem. Razem się złościliśmy, razem przerażaliśmy, ale też przez Jaszczura byliśmy z tego umiejętnie (lub nieporadnie – grunt, że skutecznie) wyciągani, najczęściej śmiechem. […] Obawiając się o naszą polską, narodową, międzyludzką przyszłość, dzięki Jaszczurowi boję się trochę mniej. Błazen po pięciuset latach wrócił na właściwe sobie miejsce […]" (Aleksander Nowakowski) 


06.05.2019, godzina:18.30 | Akademia Sztuki – Pałac pod Globusem, bilety: 20 zł