Na Lightcie

O istocie fresnela  w opozycji do spota czyli światło offu od Grotowskiego do Grabowskiego.

Zamknięte prezentacje pracy dla branżystów.

Traktat o dwoistej naturze światła wygłosi jeden z najbardziej kontrowersyjnych w świecie teatru specjalistów od światła scenicznego. Poznamy różne techniki i jednostki pomiaru  światła (takie jak lumen, kandela czy steradian), usłyszymy historie o kłopotach techników z dualizmem korpuskularno-falowym, dowiemy się wreszcie, z jakich powodów i jakimi metodami kierowano ten strumień na aktorów teatru offowego na przestrzeni dziejów, o tym jak światło sceniczne potrafi zwodzić, załamywać, polaryzować, czy ulegać luminescencji.  

“Kiedy moja pozycja w teatrze jako technika zaczęła słabnąć, a cyfra zaczęła wypierać analog, postanowiłem robiąc taki teatralny rachunek sumienia, wykrzesać z siebie resztki minionej bezpowrotnie fantazji i zmierzyć się z problemem samotności montażysty na scenie, jego egzystencji w świecie zdominowanym przez aktorów, reżyserów i scenografów,….. jeszcze na studiach w Gdańsku na 4tym roku oceanotechniki odbywałem praktyki na latarni morskiej w Piaskach na Helu... tam przy wschodach słońca potęgowanych przez znajdującą się na latarni ogromną soczewkę Fresnela, zaczytywałem się ”Oddechem” Becketta i studiowałem archiwa video performerskiej grupy Fozz z Krakowa. Te wykrzyczane bezczelne manifesty, zalane farbą kantówki i klomb przy ul. Jedności Narodowej cały w kwiatach... i ci wszyscy ludzie zbierający te kwiaty…to uświadomiło mi że powinienem tym doświadczeniem podzielić się z innymi, dać z siebie cząstkę siebie... dorastałem z tą myślą do momentu, kiedy podczas pracy nad "Candelaria ilumina el corazón" Juana Pareiro w Teatro Miranda la Bolivar w Centro Occidental w Vargas, postanowiłem ostatecznie osadzić tę, przygniecioną scenicznymi realiami postać, w wyimaginowanym, przyjaznym jej świecie, a tym samym pozwolić jej wyjść z cienia..."

Ze względu na swą specyfikę, prezentacje mają formę zamkniętą i skierowane są do specjalistów z branży oświetlenia teatralnego, zainteresowanych prosimy o zapisywanie się pod adresem mailowym: paula@kana.art.pl; w tytule wiadomości: pokaz dla branżystów

Liczba miejsc ograniczona.

Grupa Korpuskularna LightOff: Grygier / Fibich / Nykowski
Instalacje: Patryk Ekonomiuk


3 - 4 marca, godzina 19, zamknięta prezentacja pracy dla branżystów